organizácii vynakladáme veľké peniaze na to, aby sme pracovali v súlade s predpismi a napriek našim upozorneniam na znečisťovanie životného prostredia v meste a mimo neho, sa nerobia žiadne opatrenia voči jeho pôvodcom," hovorí Jozef Tabiš, vedúci sobranského cestmajsterstva Slovenskej správy ciest (SSC) Michalovce.
Pri štátnej ceste Sobrance - Ruskovce, kilometer za okresným mestom, je rozrastajúca sa skládka, ale najväčšia je pri Sobranskom potoku, pri železnej lávke, asi stopäťdesiat metrov od ulice Pavla Horova. "Na svahy potoka občania vyhadzujú aj staré akumulátory, ktorých obsah znečisťuje potok. Je na ňom viac miest, kde sa v lete kúpavajú deti. Obávam sa, že rozvodnená riečka raz zamorí aj domové studne," dodáva Jozef Tabiš.
Ani snahy sobranskej radnice robiť separovaný zber, nenašli živnú pôdu medzi občanmi. V minulosti aj teraz všetko stroskotáva na postoji Sobrančanov k triedeniu odpadu. "Neostáva nám nič, len neustále apelovať na ľudí, ktorí si sami ničia vlastné životné prostredie. Jeden deň zlikvidujeme čiernu skládku, o dva dni vyrastie ďalšia. Kým sa nezmení myslenie ľudí, badateľný pokrok v tejto oblasti nenastane. V minulých dňoch sme dve čierne skládky zlikvidovali a dnes je tam opäť smetie," hovorí Michal Jenčík, riaditeľ sobranských Technických služieb.
Podľa toho, ako to vyzerá na perifériách zemplínskych miest, nie je to len sobranský problém. Prvý krok k náprave tohto stavu môže priniesť dlho diskutovaný zákon o odpade, ktorý prenáša zodpovednosť za životné prostredie už aj na občana, ako pôvodcu odpadu. Samotný zákon však nič nezmení, keď sa nezmení myslenie ľudí. A to je problém, ktorý patrí k najväčším prekážkam rozvoja regiónu.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.