ministerstvom hospodárstva, by mali mať záujemcovia o zájazdy, v prípade úpadku alebo krátkodobej insolventnosti cestovných kancelárií, istotu vrátenia finančných prostriedkov.
Poistenie by sa malo vzťahovať najmä na prípady, keď cestovná kancelária pre úpadok alebo krátkodobú platobnú neschopnosť, turistom neposkytne dopravu späť na Slovensko, hoci tá bola súčasťou zájazdu. Návrat bude zabezpečený za každých okolností. Ak cestovka návrat na Slovensko nezabezpečila, hoci je solventná, musí poisťovniam uhradiť všetky náklady vrátane nevyhnutného ubytovania a stravy do odchodu.
Výška sumy, ktorou sa CK podieľa na poistnej udalosti, nesmie byť nižšia ako 2 percentá ročných plánovaných tržieb z predaja zájazdov. Súčasne s uzavretou zmluvou o obstaraní zájazdu bude tak musieť CK už v tejto letnej sezóne mať aj doklad o poistení pre nepredvídané okolnosti a po vyzvaní ho predložiť spotrebiteľovi k nahliadnutiu. Vyplýva to z návrhu zákona o organizovaných zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr a o zmene a doplnení Občianskeho zákonníka, ktorý schválila vláda SR. Nadobudnutie účinnosti zákona je stanovené na 1. júl 2001.
"Novinka, týkajúca sa povinného poistenia zájazdov sa týka predovšetkým veľkých tour operátorov s vlastnými produktmi. Keďže tento krok vo väčšine veľkých cestovných kancelárií predvídali, sú v súčasnosti voči insolventnosti poistení dobrovoľne, niekedy do výšky 50 až 100 miliónov korún," vysvetlil Ing. Ján Jasovský z cestovnej kancelárie Areca a dodal: "Klienti, kupujúci si zájazdy už majú poistenie v cene, takže počas tejto letnej turistickej sezóny výrazné zmeny cien nepredpokladám. Ceny ubytovacích a dopravných kapacít na leto sú kontrahované ešte v zimných mesiacoch, ak nedôjde k výraznej zmene kurzu slovenskej koruny, ceny by sa meniť nemali."
Navrhovaná právna úprava je prínosom nielen pre spotrebiteľa, ktorému dáva istotu repatriácie a vrátenia peňazí v prípade úpadku alebo insolventnosti CK, ale aj pre prevádzkovateľov CK, keďže prispieva k zvýšeniu ich dôveryhodnosti a možnosti ešte v predstihu sa prispôsobiť podmienkam podnikania v CR, ktoré platia v EÚ. V súčasnosti Slovenská asociácia cestovných kancelárií zastrešuje 156 podnikateľských subjektov. Živnostenské odbory okresných úradov však vydali zhruba 1 000 koncesných listín na prevádzkovanie služieb v cestovnom ruchu vrátane cestovných kancelárií (CK), z nich 600 listín vlastnia podnikatelia, ktorí svoje produkty ponúkajú počas sezóny, teda iba niekoľko mesiacov v roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.