nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami občanov Košíc v mestskej spoločnosti Tepelné hospodárstvo, s.r.o.(TEHO).
"Súčasné vedenie podniku si urobilo dojnú kravu z peňazí občanov mesta, ktorí platia za teplo. Pán riaditeľ si kúpi motorové vozidlo za 1,5 milióna a zneužíva ho na súkromné cesty do zahraničia," píše sa v úvode listu, na základe ktorého urobil previerku v TEHO hlavný kontrolór Ing. Ondrej Bernát so svojím tímom.
Kontrolór zistil, že TEHO kúpilo v roku 1999 osobné motorové vozidlo NISSAN MAXIMA za 1,285 milióna korún a to aj napriek tomu, že podľa investičného plánu podniku bola naplánovaná kúpa dvoch prevádzkových vozidiel v celkovej sume 1,550 milióna korún.
"V skutočnosti bolo zakúpené osobné motorové vozidlo NISSAN MAXIMA, pričom TEHO nepostupovalo v súlade so schváleným investičným plánom a dodržané neboli ani ustanovenia zákona 263 o verejnom obstarávaní. Spoločnosť použila ako formu obstarávania cenovú ponuku, ktorá sa môže použiť len do výšky 500 tisíc Sk," konštatuje hlavný kontrolór.
"Auto sa kúpilo na služobné cesty mimo mesta Košice z investičných prostriedkov na obnovu dopravného parku s tým, že sa ani o halier nezvýšila cena tepla. V tejto triede to bolo najlacnejšie auto (treba však poznamenať, že Maxima je najluxusnejšia limuzína v stajni japonskej automobilky NISSAN-pozn.red.). Chodíme často na služobné cesty, na ministerstvá do Bratislavy," obhajuje sa riaditeľ TEHO Zoltán Bartoš. "To nie je auto pre riaditeľa, to je auto pre služobné cesty zamestnancov. Chodili sme s Formanom, neustále sme menili predné brzdy. Nehovorím, že sa nemohol zase kúpiť Forman. Kúpil sa Nissan aj preto, že Nissany nakúpilo mesto rok pred nami a náklady na prevádzku okrem povinných prehliadok nemalo žiadne."
Hlavný kontrolór kontrolou cestovných príkazov, záznamu o prevádzke motorového vozidla a cestovného pasu riaditeľa nezistil použitie motorového vozidla na súkromné účely do zahraničia. Zoltán Bartoš tvrdí, že každá zahraničná služobná cesta, na ktorej sa zúčastňuje riaditeľ, je realizovaná na základe cestovného príkazu podpísaného námestníkom primátora Jozefom Filasom.
V anonymnej sťažnosti sa ďalej píše, že "hoci má TEHO investičné oddelenie, kde je aj kancelária projekcie, projekty sa zadávajú manželovi vedúcej investičného oddelenia za neuveriteľné sumy."
Kontrole bol predložený prehľad vykonaných stavebných akcií podľa dodávateľov a formy obstarania.
"Pretože anonymný sťažovateľ neuvádza názov projekčnej kancelárie, nie je možné posúdiť, či projekty boli zadávané spôsobom, ktorý popisuje. Podľa písomného stanoviska riaditeľa Bartoša zabezpečujú projektovú dokumentáciu dodávateľské firmy, čo TEHO nevie ovplyvniť, lebo táto činnosť je vo výhradnej právomoci dodávateľa prác. Prevádzkový úsek iba odsúhlasuje predloženú projektovú dokumentáciu," informuje hlavný kontrolór.
"Manžel pani Pelikánovej robil v projekcii, to je pravda, ale my sme mu nezadávali práce. To, že robil ako subdodávateľ pre firmy, ktoré získali u nás zákazky na základe výberových konaní, to je už mimo nás a ja na to nemám dosah," povedal nám riaditeľ TEHO.
Zoltán Bartoš nepoprel naše informácie, že sa vedúca investičného oddelenia zúčastňuje ako členka komisie na výbere dodávateľov.
"Ale rozhodne nemôže ovplyvniť svojim jedným hlasom konečné rozhodnutie tak, aby vyhrala firma, ktorá dá potom zákazku jej manželovi," tvrdí Z. Bartoš.
Najzávažnejším zistením hlavného kontrolóra je skutočnosť, že v Tepelnom hospodárstve pracuje šesť zamestnancov na úsekoch výroby a rozvodu tepla aj investícií, ktorí si zároveň veselo podnikajú.
"U všetkých je pritom predmet podnikania identický s pracovnou činnosťou, ktorú vykonávajú v mestskej spoločnosti, čo je v rozpore s platným pracovným poriadkom," informoval nás kontrolór.
Riaditeľ TEHO Zoltán Bartoš nás včera ubezpečil, že o tom nevedel a ani sa o tom nemal ako dozvedieť. Po tomto zistení musel každý zamestnanec odovzdať čestné prehlásenie, či podniká alebo nie.
"Na základe toho znovelizujem pracovný poriadok. Nemôžeme si dovoliť zvýšiť platy o 25 percent z titulu nepodnikania ako je tomu v štátnej správe, či samospráve. Chcem to však urobiť tak, že buď budú pracovať v našom podniku alebo budú mať živnosť. Teraz sa na tom intenzívne pracuje, musíme však brať na zreteľ aj zákonník práce," vysvetlil Z. Bartoš.
Hlavný kontrolór na základe sťažnosti ďalej zisťoval, či spoločníkmi firmy BOBOR sú riaditeľ podniku spolu s námestníčkou a či táto firma dostáva zákazky pod rúškom havarijných situácií, aby sa nemusela zúčastňovať výberových konaní.
"Podľa predloženého zoznamu došlých faktúr od dodávateľa Bobor, s.r.o. od 1. januára 1999 do 31. marca 2001 bolo zistené, že fakturovala spoločnosti TEHO za vykonané práce spolu 13,595 miliónov korún. Podľa druhu vykonávaných prác, ktoré sú uvedené v prehľade faktúr je zrejmé, že neboli vykonávané iba havarijné opravy, ale aj práce, ktoré sa týkali bežných opráv. Objednávky boli zadávané bez výberového konania, čím bol porušený Zákon 263 o verejnom obstarávaní," konštatuje hlavný kontrolór vo svojej správe.
Podľa preukázaného výpisu z obchodného registra zo dňa 14.2.2001 nebolo preukázané tvrdenie sťažovateľa, že riaditeľ a námestníčka TEHO sú konateľmi, resp. spoločníkmi firmy Bobor.
"Keď sú havarijné prípady, vtedy zasadá komisia na prevádzke. Zvyšok ide cez výberové konania. Firma Bobor je len jedna z vyše dvadsiatich firiem, ktoré pre nás robia. Prečo má spájajú s touto firmou? Neviem, anonym chcel len zdiskreditovať vedenie. Dôvodom je sprísnený pracovný režim, ktorý sme zaviedli. Prísne opatrenia sa dotkli niektorých jedincov, lebo majú krátené odmeny. A toto je podľa mňa reakcia," takto si vysvetľuje anonymnú sťažnosť adresovanú až ministerstvu financií Zoltán Bartoš.
Previerka však odhalila viacero vážnych nedostatkov, od podnikania zamestnancov v tom istom predmete činnosti až po porušovanie Zákona 263 o verejnom obstarávaní.
A aké sankcie postihnú vedenie spoločnosti TEHO, s.r.o. za zistené nedostatky?
"Nechávam to na rozhodnutí valného zhromaždenia, ale aj poslancov mestského zastupiteľstva. Opatrenia na odstránenia nedostatkov predložil riaditeľ TEHO a sú súčasťou správy," uzavrel hlavný kontrolór Ondrej Bernát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.