povedať európskeho rangu totiž je, že požiarne zbory v Bratislave a Košiciach spadajú pod mesto o čom svedčí i názov Mestský požiarny zbor.
Vláda na svojom rokovaní schválila návrh zákona o hasičskom a záchrannom zbore, ako aj zákona o ochrane pred požiarmi. Ak tieto verzie návrhov zákonov prejdú i parlamentnou diskusiou a poslanci ich schvália, hasičov bude financovať štát. Podľa predbežných informácií by sa mala situácia zmeniť od 1. januára budúceho roka, všetko však závisí na poslancoch Národnej rady SR.
"Či sa tak stane zatiaľ povedať neviem. Videl som návrhy oboch zákonov no tie sa menili takpovediac zo dňa na deň. Až som si povedal, že si prečítam až konečnú verziu," rozhovoril sa zástupca veliteľa Mestského požiarneho zboru Zoltán Spatz.
Požiarnikov financoval až do roku 1991 štát no od tohto obdobia sa v tejto veci angažovalo už len mesto. Aj napriek tomu, že muži, ktorí často hasia čo iných páli poukazovali na abnormálny stav situácia sa nemenila.
"Prechodnými rokmi mali byť rok 1991 a 1992, no vtedajší primátor Ján Kopnický sa s poslancami v tejto záležitosti príliš nevŕtali. K zmene došlo až po príchode Rudolfa Schustera na primátorskú stoličku. Práve on nám chcel pomôcť a začal na problém poukazovať. Veď jednou z povinností štátu je zabezpečenie požiarnej ochrany, ten to však nerobil. Až v posledných rokoch začal prispievať istými čiastkami (na tento rok to činí 26 miliónov, pozn. red.), tie však boli viazané len na nákup techniky. Nemohli sme ich použiť na nič iného, chlapi nevideli z toho ani korunu," hovorí Z. Spatz.
Po zbavení sa povinnosti mesta financovať požiarnikov a prechode tejto oblasti do pôsobnosti Ministerstva vnútra SR by sa podľa zástupcu veliteľa MPZ mala vylepšiť i sociálna stránka požiarnikov. "Určite bude lepšie a budeme na inej úrovni a nie ako doteraz piate koleso u voza. Pevne verím, že dôjde i k zvýšeniu platov. Veď keď jeden z nás ochorie, radšej príde do práce, pretože sa mu zostať doma neoplatí. No v tomto smere by sme sa mali vyrovnať policajtom, vojakom, či colníkom, pričom chlap na maródke by do tridsiatich dní nemal finančne pocítiť, že nepracuje."
Ďaľšou zaujímavou vecou je skutočnosť, že ak zákon prejde v Košiciach už požiarnikov mať nebudeme. Zmení sa názov a pri požiaroch nájdeme len hasičov.
V okolitých štátoch spadajú požiarne zbory do pôsobnosti miest, avšak sú plne financované zo štátnej kasy.
"Práve toto považujem za rozumné. Veď košeľa je bližšia ako kabát, každý z regiónov vie, akú techniku potrebuje. My napríklad v Košiciach nemáme chemický priemysel, čo sa o Bratislave povedať nedá," dodal Z. Spatz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.