strany.
Náhradníkom Zajaca sa stane primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. Povedal, že keď mu príde písomná ponuka nastúpiť do parlamentu, prijme ju. Priestor na poslaneckú prácu vidí vo výbore pre verejnú správu. Pomôcť chce tiež pri realizácii reformy verejnej správy.
Podľa počtu získaných preferenčných hlasov mal byť novým poslancom advokát Ján Hrubala. Ten však možnosť vstupu do parlamentu včera odmietol. Ako advokát sa podieľa na projektoch ochrany verejných záujmov. Tieto projekty realizuje spolu s mladými právnikmi, za ktorých cíti zodpovednosť a to "mi nedovoľuje na jeden rok odísť a nechať všetko tak".
Hrubala povedal, že možno je pre vedenie DS aj prijateľné, že sa takto rozhodol. Je totiž známe, že je prívržencom politiky bývalých straníckych špičiek. Poprel však, že práve tento fakt je hlavný dôvod, prečo nechce byť poslancom.
Demokratická strana má v parlamente šiestich poslancov. Piati poslanci DS vystúpili z klubu SDK ešte vlani a stali sa nezávislými. Verejne tiež prezentovali, že im nie je blízka politika nového straníckeho šéfa Ľudovíta Kaníka. K nemu má naopak blízko poslanec Jozef Kužma, ktorý zostal v parlamentnom klube SDK a zatiaľ ho nemieni opustiť. Slafkovský zatiaľ nevedel povedať, či bude pôsobiť ako nezávislý poslanec alebo vstúpi do klubu SDK: "To uvidím, keď tam budem."
Peter Zajac sa zo špičkových straníckych pozícií stiahol pred februárovým kongresom DS. Už vtedy sa v kuloároch hovorilo, že rovnaké rozhodnutie prijme aj ako poslanec. Zajac je označovaný za hlavného stratéga a architekta politiky DS. Poslanec František Šebej ešte vo februári SME povedal, že je to jedna "z najpodstatnejších strát pre DS. Kto nebol pritom, si ani nevie predstaviť bilanciu Zajacovej práce v DS za posledných desať rokov".
Peter Tatár označil včera svojho kolegu Zajaca za "analógiu Václava Havla, lebo v roku 1989 si už v prvých dňoch na spoločnom stretnutí povedali, že to nie je žiadna vzbura, ale koniec komunizmu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.