Berlíne. O okolnostiach jeho odchodu z postu poslanca sme s ním hovorili telefonicky.
Aký je dôvod vášho odchodu?
"Keď som po voľbách 1998 išiel do parlamentu, mal som dva ciele - podieľať sa na reformách, lebo sme boli vždy ťahúňmi reforiem, a úspešne previesť DS do ďalších volieb. Keď sa dnes pozerám na vývoj, vidím, že reformy uviazli a DS sa vyvíja celkom iným smerom, než aký sme jej dali v roku 1995. Mám pocit, že svoje možnosti som už vyčerpal."
Neprekáža vám, že novým náhradníkom v parlamente nebude advokát Ján Hrubala, ale Alexander Slafkovský, ktorý má bližšie k novému predsedovi DS Ľudovítovi Kaníkovi?
"Je to rozhodnutie Jána Hrubalu. Skupina štyroch poslancov DS je iná ako moja, lebo ja som niesol zodpovednosť za politickú stratégiu DS. František Šebej a Peter Osuský majú pred sebou veľa roboty s integráciou Slovenska do Európskej únie a NATO a Ján Langoš a Peter Tatár majú pripravené veľmi dobré zákony. Môj politický potenciál sa de facto vyčerpal. V každom prípade budem stranícky postupovať tak ako oni. Pridám sa k rozhodnutiu, ktoré urobia."
Už tušíte to rozhodnutie?
"To by som nechcel komentovať."
Mienite ešte kandidovať do parlamentu?
"Usiloval som sa robiť poctivú občiansku politiku. Aby som mohol byť v politke, musí byť predpoklad, že na túto politiku je spoločenská objednávka. V tejto chvíli nejaký predpoklad na to nevidím."
Budete teda politiku len glosovať ako pozorovateľ?
"V najbližšom čase do politiky zasahovať nebudem."
Akú perspektívu má DS?
"Strana, ktorá je ťahúňom reforiem, nemôže robiť páčivú politiku, ale normálnou vecnou politikou môže dosiahnuť úspech, ktorý jej zaručí účasť v parlamente. Druhou podmienkou je udržiavanie trvalých koaličných vzťahov. Keď sme takú politiku robili, mali sme koaličného partnera KDH a mali sme aj úspech. Keď sme hľadali riešenia, v ktorých sa strácala podstata DS, keď sa improvizovalo, či už v roku 1992, 1994 alebo teraz, viedlo to k neúspechu. A to je moja dnešná obava."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.