Staškovci, Kožuch, Tomko, Miščík. V sezóne 1955/56 sa stretli v súboji o prvenstvo v krajskom prebore dva prešovské tímy - Lokomtíva a Slávia. Zápas bol napokon kontumovaný rozhodcom Tydorom v prospech Lokomotívy za neoprávnený štart hráčov Slávie Murgoňa a Sviteka. V dôsledku finančných suchôt sa sústredil mužský basketbal v Prešove do jediného klubu - Lokomotívy, ženský zasa do Slávie.
Od sezóny 1956/57 hrala Lokomtíva druhú ligu, skupinu východ. Niekoľko sezón jej patrilo miesto v hornej polovici tabuľky, končievala na piatom, šiestom mieste. V tom čase reprezentovali Prešov Filčák (stal sa postupne aj trénerom), Belej, Baše, Straka, Viliam a Rudolf Nižníkovci, Veis, Andraško a Lux.
Postupom času začal mať tím aj postupové ambície. Hrával svoje zápasy v sále Pozemných stavieb, lebo s vyhovujúcimi telocvičňami bolo pomerne dosť problémov. Po reorganizácii II. ligy v sezóne 1960/61 prišli do družstva mladí hráči - Molokáč, Pirkovský, Poliak, Baránek a pod vedením Mikuláša Kvoleka hrali o postup. Skončili nakoniec na treťom mieste, o rok neskôr už pod taktovkou Ivana Bovana boli šiesti. V sezóne 1962/63 prišli do kádra opäť noví hráči, výsledkom bola tretia priečka.
Historický úspech prešovského mužského basktebalu sa zrodil v sezóne 1963/64. S dvomi košickými posilami, Bombicom a Kurianom, potvrdili 15. marca 1964 postup do najvyššej československej súťaže.
Prvú z dvoch sezón v I. lige, 1964/65, začali Prešovčania s novým názvom TJ Lokomotíva OZKN. V štrnásťčlennej lige obsadili 10. miesto a ako jediný nováčik sa udržali. Odohrali 32 zápasov, z nich 11 vyhrali a boli v tom čase tretím slovenským tímom za Svitom a Slovanom Bratislava. Prvým domácim ligovým zápasom Prešovčanov bolo derby s VSS Košice, ktoré vyhrali 67:46 (27:22), najvaic bodov dali Benko - 18 a Bombic - 16. Od polovice súťaže, keď boli na 12. mieste, prišla posila zo Svitu, Jozef Straka a ten vytvoril aj historický rekord - na palubovke Liberca pri víťaznom zápase v pomere 88:63 sám nastrieľal 50 bodov! Káder v prvej ligovej sezóne tvorili: J. Straka, Bombic, Molokáč, Kurian, Benko, Poliak, Belej, Tkáč, Lux, Murgoň a Gajdár.
Druhá sezóna vo vybranej spoločnosti 1965/66, sa však Prešovčanom nevydarila. Prešli síce do novej telocvične Pedagogickej fakulty, po základnej časti mala Lokomotíva na konte jediné víťazstvo z 26 zápasov - so Slaviou Praha - skončila štrnásta a vypadla do druhej ligy. Sezónu začal na poste hrajúceho trénera Michal Belej, neskôr ho striedal Ivan Baránek. Lokomotívu reprezentovali: J. Straka, Kašper, Bombic, Benko, Lux, Tkáč, Nižník, Malárik, Kurian, Matula, Janda, Makuch, Baran, Poliak a Belej. Napriek tomu však dvojročné pôsobenie Lokomtívy v I. lige ostáva dodnes neprekonaným, historickým úspechom preošvského mužského basketbalu.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.