združenia Michal Sýkora (na snímke) oznámil odchod zo svojho predsedníckeho postu. Opýtali sme sa ho preto, či to myslel vážne. V súvislosti s ukončením svojho funkčného obdobia ZMOS-e po 10-ich rokoch predsedovania, začiatkom roku 2003, uviedol: "Pri mojej ostatnej voľbe pred dvoma rokmi sa deklarovalo, že v nasledujúcom období by mal v čele združenia stáť primátor mesta. Toto rozhodnutie rešpektujem. Tí, čo ma poznajú vedia, že svoju budúcnosť vždy viažem len na dĺžku volebného obdobia, na ktoré som zvolený. To som robil v minulosti a tak uvažujem aj v súčasnosti. Nevylučuje to však fakt, že to bude nakoniec inak, ako uvažujem."
Ďalšia, v ostatných dňoch častá otázka adresovaná lídrovi miestnych samospráv na Slovensku, sa týka možnosti jeho vstupu do sveta tzv. veľkej politiky. "Už som na ňu raz odpovedal v tom zmysle, že pri súčasnom stave politickej kultúry to nie je pre mňa výzvou," uviedol M. Sýkora, ktorý je zároveň starostom podtatranskej obce Štrba. Ako sám však priznal, takéto ponuky dostal od viacerých politických strán a má ich aj v súčasnosti. Dôraz pritom položil na slovné spojenie "od viacerých politických strán", čo je podľa neho dôkazom, že svoju funkciu predsedu ZMOS-u vykonáva naozaj nadstranícky.
V súvislosti s budúcnosťou tohto lídra slovenskej samosprávy sa uvažuje tiež o poste vo vedení budúceho Vyššieho územného celku Spiš. "Pre mňa je teraz dôležité, aké celky vlastne budú vytvorené. Nemôžem totiž spájať svoje pôsobenie s regiónom, s ktorým nie som osobne stotožnený. V našom tatransko-podtatranskom regióne som desať rokov vykonával funkciu predsedu združenia a to je miesto, kde si viem predstaviť svoje pôsobenie. Predpokladom je, aby vytvorenie nášho regiónu bolo v Národnej rade SR schválené aj so sídlom v Poprade, tak ako ho schválila vláda," doplnil informáciu M. Sýkora. V tejto súvislosti označil ostatný návrh územnosprávneho členenia Slovenska, podľa modelu 4 + 12, za ďalší z príspevkov do tipovacej súťaže politických strán a dodal: "Bolo by vhodné sústrediť pozornosť na obsah reformy a to najmä na to, po čom ZMOS volá už niekoľko rokov. Je len zrejmé, že rozhodnutie o počte krajov a vyšších územných celkov vyjde z týchto rozhodnutí. Pre nás je podstatný osud koncepcie reformy verejnej správy, ktorú vláda minulý rok prerokovala a schválila za východisko pre jej samotnú realizáciu."
Podľa jeho slov, v súčasnosti prebiehajú rokovania o podobe novely zákona o obecnom zriadení, v ktorej miestne samosprávy požadujú zakotviť nové kompetencie. Pripravuje sa tiež stretnutie vládnych činiteľov s predsedníctvom ZMOS-u, ktoré sa uskutoční s najväčšou pravdepodobnosťou v tatransko-podtatranskom regióne. Navyše, predseda parlamentu deklaroval, že prizve predstaviteľov ZMOS-u na zásadné rokovania o reforme verejnej správy a novele zákona o obecnom zriadení, ktoré sa začnú 10. mája. "Poslanci Národnej rady SR budú mať dovtedy k dispozícii jednoznačné postoje samosprávy, štátnej správy, politických strán a ďalších subjektov pôsobiacich v našom regióne," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.