zloženie ako v súčasnosti. Zdokonalenie vesmírneho výskumu však viedlo k prekvapujúcemu objaveniu aminokyselín aj na meteoritoch a dokonca v medzihviezdnych prachových oblakoch. Teoreticky sa teda mohol život dostať na Zem aj z kozmických diaľav.
Túto už nie najnovšiu teóriu sa rozhodli prebádať vedci z univerzity v americkom Berkeley. V prvom rade sa podujali dokázať, že živé mikroorganizmy napríklad na meteoritoch môžu prežiť aj zrážku so zemským povrchom.
Kolektív geochemikov zinscenoval v laboratórnych podmienkach zrážku kovovej kapsuly naplnenej vodou a aminokyselinami s planétou. Výsledok pokusu, počas ktorého sa kapsula padajúca rýchlosťou približne 6000 kilometrov za hodinu zrazila s povrchom imaginárnej planéty, prekvapil aj samotných experimentátorov: väčšina aminokyselín nielenže náraz prežila, ale pod vplyvom vysokej teploty, tlaku a nárazovej rýchlosti začala vytvárať dlhšie reťazce.
Šanca na prežitie aminokyselín sa dokonca zvýšila v prípade, keď vedci nechali kovovú kapsulu zmraziť a napodobnili zrážku Zeme s takzvanými ľadovými kométami. Pred štyrmi miliardami rokov sa do zemskej atmosféry dostávali ľadové kométy oveľa častejšie ako dnes.
Autor: Berkeley (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.