dodatky k pôvodnej zmluve a doplatiť zvýšené náklady na výstavbu bytov. V tom čase už totiž dve sekcie s ich bytmi boli dokončené. Keďže pred veľkonočnými sviatkami bol v Prešove investor dostavby bytov, predseda Kongresu amerických Slovákov Paul Rusnak a ako sme sa dozvedeli s niektorými z týchto klientov aj rokoval, zaujímal nás výsledok. Nezastihli sme už P. Rusnaka , preto sme otázky adresovali konateľovi spoločnosti S. Pavlikovi." Neplánujeme ustúpiť. Klienti majú dve možnosti. Alebo zaplatia navýšenie a budú bývať, alebo im dáme výpoveď a vrátime peniaze. Momentálne robíme analýzu a po osobných rozhovoroch sa veci javia tak, že výpoveď dáme asi 15 klientom," konštatoval konečné rozhodnutie.
Na našu otázku prečo doteraz neakceptovali požiadavku stavebníkov, pre ktorú napokon odmietli podpísať dodatky k zmluve a nevyčíslili im finančné položky zvýšených nákladov, nám odpovedal:" Ak budú na tom trvať, urobíme to, hoci nám to zase bude trvať istý čas. V poriadku. V tom prípade sa však musia písomne zaviazať k istej dohode. Ak preukážeme, že výstavba stála ešte viac, ako od nich požadujeme a my vieme, že to stálo ďaleko viac financií, musia uhradiť aj túto vyúčtovanú čiastku."
Skontaktovali sme sa aj s niektorými stavebníkmi, ktorých sa problém týka a podľa našich informácií ich nie je 15, ale najmenej 20. Rovnako, ako mesiace predtým aj teraz odmietli prijať podmienky, ktoré im spoločnosť TRADET RUSNAK GROUP vnucuje. Ako nám povedal jeden z nich, Peter Klus, s ním už S. Pavlik ani nehovoril a písomné vyrozumenie o výpovedi zatiaľ nedostal. Podľa jeho slov, rozhovory urobili len s tými klientmi, o ktorých predpokladali, že ich presvedčia o svojich podmienkach. "Stretli sme sa, informovali sa vzájomne o faktoch a väčšina sa rozhodla, že podajú na okresný súd predbežné opatrenie. V ňom budú žiadať, aby im firma TRADET, s ktorou uzavreli zmluvu, umožnila vstup na pozemok a do bytu na základe právoplatného rozhodnutia o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zatiaľ sme takto postupovali len dvaja," povedal nám včera P. Klus.
Proces riešenia situácie a finančného vysporiadania právnou cestou však môže trvať veľa mesiacov. Ak zvážime, že klienti čakajú na odovzdanie bytov už takmer dva roky niet sa čo čudovať, že obe strany už strácajú trpezlivosť. Pokiaľ ide o finančné vyrovnanie, iste nebude pre klientov ani spoločnosť jednoduché vysporiadať sa napríklad aj so Štátnym fondom rozvoja bývania. Hrozí im totiž, že len penále za štátne dotácie budú mať po takom časovom odstupe hodnotu niekoľkých miliónov korún. Ako sme sa od stavebníkov ďalej dozvedeli, nemajú dôveru ani vo vyhlásenie, že sa s nimi spoločnosť finančne vyrovná. Ako argument uviedli príklad jednej rodiny stavebníkov. Stavebník Tibor Marcin, ktorý ešte v jeseni 1999 odstúpil od zmluvy a žiadal vrátiť vložené peniaze, ich dodnes nemá. "Vlani rokoval už s Pavlikom a on mu prisľúbil, že finančné vyrovnanie nebude problémom. Je však už apríl roku 2001 a švagor stále od firmy peniaze nedostal. Ani ostatné stretnutie pred niekoľkými dňami nebolo úspešné," povedala nám v mene sestry a švagra ďalšia zo spomínanej skupiny stavebníkov Mária Vaľušová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.