1912, kedy ho objavili holandskí kolonisti.
Ďalších 23 druhov varanov je rozšírených v tropickom pásme Afriky, Ázie a Austrálie. Európania sa s varanmi stretli pravdepodobne až pri križiackych výpravách do Svätej zeme a považovali ich za mladých drakov. Môžeme predpokladať, že uznávaný drakobijca svätý Juraj sa udatne bil s veľkým púšťovým varanom v presvedčení, že ide o zlého draka.
Varan komodský vzhľadom pripomína obrovskú jaštericu. Dorastá dĺžku 3 metrov a hmotnosť 110 kíl. Staršie údaje o varanoch dlhých 8 - 10 metrov sú určite prehnané a patria do poľovníckej latiny. Kožu varana pokrývajú tvrdé tmavosivé šupiny, v širokej papuli má špicaté zuby. Veľké zakrivené pazúry na hrubých nohách sú nebezpečnou zbraňou, ktorú varany používajú pri love i v boji. Podráždený varan nadúva kožné záhyby na krku, čím zastrašuje nepriateľa. Vtedy vyzerá hrozivo ako skutočný rozprávkový šarkan. Je útočný voči zvieratám, aj vlastného druhu, ak narušia jeho teritórium, ľuďom sa však spravidla radšej vyhne. Iba ak sa cíti byť ohrozený a nevidí možnosť k ústupu, postaví sa na odpor aj ľuďom. Uhryznutím môže spôsobiť nebezpečnú otravu krvi, ktorú vyvolajú baktérie v čiastočkách potravy zachytených medzi jeho zubami.
Komodský varan je mimoriadne náročný na teplo, preto je aktívny výlučne za slnečnej páľavy. Ráno sa spočiatku vyhrieva na slnku, kým sa mu telesná teplota nezvýši asi na 36 stupňov Celzia, iba potom sa vydá za potravou. Uprednostňuje divé svine a tamojšie jelene timurské, ktoré sú veľké asi ako naše srnce. Nepohrdne však ani potkanmi a vtákmi.
Ak je úlovok taký veľký, že ho sám nevie skonzumovať, správa sa veľkoryso k iným varanom, ktorí sú na blízku. Ponechá im zvyšok koristi. Hostia sa potom kŕmia podľa svojej spoločenskej hierarchie, teda najprv silnejšie jedince. Podobne sa správajú aj viaceré šelmy. Varany komodské sa i v iných sociálnych prejavoch ako jediné z jašterov približujú k vyspelým cicavcom, napríklad svoje teritórium ohraničujú trusom. Osobitný je spôsob ich rozmnožovania a vývinu. Oplodnená samica vyhrabe jamu hlbokú takmer dva metre a nanesie do nej postupne okolo 30 vajec, celá znáška môže trvať až niekoľko týždňov. Násadu zahrabe a viac sa o ňu nestará. Mláďatá sa vylihanu po ôsmich mesiacoch, hneď vyliezajú ukryť sa do korún stromov, kde žijú bezmála dva roky chránené pred starými varanmi a diviakmi, ktorí by ich s chuťou zjedli. Živia sa hmyzom a drobnými stromovými jaštermi. Keď podrastú, lovia malé cicavce a vtáky.
Varana komodského v zajatí asi ťažko uvidíte. Len celkom zriedkavo ho vystavujú renomované a bohaté zoologické záhrady, napr. známa zoo vo Frankfurte nad Mohanom alebo v Berlíne a ZOO Plzeň (ako dar od indonézskeho prezidenta). Bežne sa však chovajú menšie druhy varanov, najčastejšie varan púšťový, čierny, a smaragdový, ktorý dorastajú dĺžku 120-130 cm. Tieto druhy ostávajú v prírode naďalej pomerne hojné. Stávajú sa krotké a človeku neublížia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.