prekonal túto infekciu. Poradňa pre deti s toxokarovou nákazou, ktorá pracuje pri infekčnej ambulancii Detskej nemocnice v Košiciach eviduje už viac ako sto detských pacientov s potvrdeným ochorením. Päť z nich trpí postihnutím zraku...
Toxokarózu vyvoláva škrkavka psia (Toxocara canis), alebo škrkavka mačacia (Toxocara cati). V telách týchto zvierat parazit uskutočňuje svoj zložitý vývojový cyklus. No možnými hostiteľmi sú aj líšky, vlci a ďalšie mačkovité šelmy. Pritom pokiaľ je zviera hostiteľom škrkavky, aj narodené mláďatá získavajú infekciu prenesom cez placentu. Infikované potomstvo potom vylučuje stolicou vajíčka toxokar do prostredia a tie sú najhlavnejším zdrojom infekcie pre človeka.
Keďže v súčasnosti je veľmi obľúbené chovať v domácnosti mačacieho alebo psieho miláčika, je nevyhnutnosťou okrem bežnej starostlivosti, ktorú im poskytujeme, starať sa aj o to, aby boli zvieratká úplne zdravé. Nejde pritom len o zabezpečenie očkovania proti vážnym ochoreniam ktoré môžu prenášať na človeka, napríklad besnotu, ale aj o zabezpečenie pravidelného odčervovania. To nemožno v žiadnom prípade podceňovať, pretože v našich podmienkach je hlavným zdrojom toxokarózy pes alebo mačka domáca.
Človek sa najčastejšie nakazí požitím infekčných vajíčok s dozretou larvou, ktoré zvieratá vylučujú trusom. Vajíčka sa zväčša nachádzajú v piesku alebo v pôde, čo sú obľúbené miesta pre ich vyprázdňovanie. Menej významnú cestu prenosu infekcie predstavuje nepriamy kontakt prostredníctvom znečistených rúk alebo kontaminovanou potravou (neumytá zelenina či ovocie).
Aj keď toxokaróza je ochorenie každého veku, najčastejšie sa vyskytuje u detí okolo tretieho až piateho roku života. V detskom veku je prirodzene zvýšená aktivita prsty-ústa, s čím úzko súvisí rizikový faktor získania infekcie. Malé deti sa tiež radi hrávajú v pieskoviskách a pri hre neraz skonzumujú aj piesok či hlinu, prípadne cmúľajú kamienky alebo trávu, na ktorých sa môžu larvy nachádzať. Práve takouto cestou sa najčastejšie nakazia.
Klinický obraz ochorenia potom závisí od množstva infekčnej dávky, obranyschopnosti pacienta a postihnutia orgánov larvami. Tie sa najčastejšie usídlia v pečeni, pľúcach, oku alebo mozgu.
Prevažná časť prípadov toxokarovej nákazy u človeka prebehne pod obrazom chrípky alebo hnačiek. Ťažkosti sú netypické a len náhodne sa zistí prítomnosť protilátok v krvi. Ďalšou formou ochorenia môže byť orgánová forma, ktorá je typických ochorením ranného detského veku. Pri nej sa do organizmu dostane veľké množstvo vajíčok a veľmi pestrí klinický obraz súvisí s putovaním a usadením sa lariev v tom-ktorom orgáne. Medzi najčastejšie príznaky tejto formy patrí kašeľ, zachrípnutie, bolesti brucha, hnačky, zvracanie a nechutenstvo, rôzne typy vyrážok, nevoľnosť, slabosť, malátnosť, nechutenstvo, horúčka, chudnutie, bledosť, neprospievanie či zväčšenie lymfatických uzlín.
Deti nad šesť rokov a dospelých častejšie postihuje očná forma toxokarózy, ktorá môže viesť k poškodeniu zraku až k úplnej slepote. Existuje aj skrytá forma ochorenia prejavujúca sa bolesťami brucha, hlavy a kašľom, prípadne zväčšením lymfatických uzlín. Vzhľadom na veľmi pestré príznaky toxokarózy je naozaj ťažké rozpoznať tohoto ochorenie. Keďže dostupná protiparazitárna liečba je neuspokojivá, hlavné ťažisko boja s týmto ochorením spočíva v prevencii.
Základným preventívnych opatrením je práve pravidelné odčervovanie doma chovaných psov a mačiek. Vzhľadom na spôsob prenosu nákazy je tiež veľmi dôležité, aby sa zvieratá vyprázdňovali na vyhradených miestach, nie v pieskovisku alebo na trávnatých plochách, kde sa bežne hrávajú deti. No ak sa zanedbala prevencia, rozpoznanie ochorenia a prípadná liečba patrí do rúk odborníka. V prípade detí je možné obrátiť sa na Poradňu pre deti s toxokarovou nákazou, ktorá pracuje pri infekčnej ambulancii Detskej nemocnice v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.