ide v podstate o kozmetickú vadu, prekáža v škole, pri nadväzovaní kontaktov, pri športe i zábave, znižuje sebadôveru. Pri rozsiahlejšom výskyte na tvári mnohí často ani nevychádzajú von okrem cesty do školy.
Prečo vzniká akné? Je dôsledkom nadprodukcie kožného mazu, vytvoreného pokožkou. Žliazky, ktoré produkujú prirodzený kožný maz, ústia v póroch na povrchu kože. V čase puberty pracujú intenzívnejšie a vytvárajú nadbytočné množstvo mazu. Mazom a zvyškami odumretých buniek sa zapcháva ústie žliazok, okolité tkanivo, do ktorého sa vtláča maz, vystupuje a vytvárajú sa pupence či uhry. V nich sa rozmnožujú baktérie, pričom ich produkty dráždia stenu žliazky a vyvolávajú zápal.
Keďže najviac žliazok je na tvári, chrbte, hrudníku, akné sa najčastejšie vyskytuje v týchto miestach. Je dokázané, že akné sa môže zhoršiť pri väčšej psychickej záťaži - pred skúškou alebo aj dôležitou schôdzkou.
Kto už má akné, nemôže čakať, až sa pokožka vyčistí sama. Treba ju pravidelne a dôkladne čistiť. Kozmetických prípravkov proti akné je v lekárňach dostatok, napr. OXY alebo iné. mamičky teenagerov by mali dbať o to, aby si najmä chlapci nedrhli tvár frotírovým uterákom, lebo dráždením sa akné môže zhoršiť.
Dievčatá by sa mali mierniť v používaní make-upu aj iných kozmetických prípravkov, ktoré môžu upchať póry na pokožke. Dnes je už veľký výber kozmetiky na aknóznu pleť alebo na pleť, náchylnú na akné. Okrem toho tento problém vyžaduje aj určitú životosprávu, najmä zdravé stravovanie, dostatok nielen zeleniny a ovocia, ale aj vody - 1,5 - 2 litre denne najmenej. Dnes už neplatí úzus, že akné sa vytvárajú z čokolády alebo korenených jedál. Ak však zistíte, že po niektorom hoci nekorenenom jedle sa akné zhorší, vyraďte ho z jedálneho lístka a navštívte lekára. Nesnažte sa tento problém vyriešiť za každú cenu sami a rozhodne nie intenzívnym opaľovaním alebo vytláčaním vyrážok prstami, či prepichovaním ihlou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.