Neprekonateľný vnútorný nepokoj, ktorý núti muža opustiť rodinu, vydať sa do hôr, objavovať "Ameriku", ísť do Trójskej vojny atď. označil nemecký sexuológ Magnus Hirschfeld ako "dromomániu" a vysvetľuje ju tak, že za tým všetkým je vlastne erotika. Hovorí, že dobrodružstvo v podobe hľadania nových svetov a vedenia vojen - a to výlučne v pánskej spoločnosti - priťahuje mužov, ktorí majú v podstate strach z intímneho vzťahu so ženou. Takíto muži zostávajú po celý svoj život na úrovni pubertálnych chlapcov - dávajú napr. prednosť futbalu alebo iným typicky mužským aktivitám pred spoločnosťou žien.
Chorobná závislosť na partnerovi
Výraz "chorý láskou" určite nikoho neprekvapí, veď láska už toľkokrát v minulosti dostala prívlastok: mučivá, nešťastná, zaslepená. Chorobnú závislosť môžeme nazýva náruživosťou, láskou alebo onemocnením. Jedným z najťažších príznakov chorobnej závislosti na partnerovi je situácia, kedy cit nenájde u partnera odozvu a ten, ktorý je zasiahnutý nešťastnou láskou je mučený takou trýzňou, až stráca záujem o všetko okolo seba. Takýto stav môže vyústiť až do pokusu o samovraždu.
Sklamaní ctitelia v ostatnom čase neraz riešia svoju situáciu aj vraždou, aby milenku, ktorú nemôžu sami mať, nemal nik iný. Je to naozaj zvrátené chápanie takého krásneho citu akým je láska. Oveľa častejšia než chorobná závislosť na druhom človeku je žiaľ závislosť na drogách, hracích automatoch, alkohole, sexe a iných barličkách súčasného moderného sveta.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.