prostriedkov) nechajú svoje oplodnené vajíčko preniesť do inej zdravej ženy, ktorá plod normálne vynosí. Už v týchto prípadoch môže byť spochybnené rodičovstvo, vlastne matka takéhoto dieťaťa. Moderná doba priniesla ďalší potenciálny problém spojený s rodičovstvom, pochopiteľne okrem prípadov sporného otcovstva, ktoré sú také staré ako ľudstvo samo.
Ženy vo vyspelých krajinách sú zvyčajne zamestnané a preto často kvôli profesionálnej kariére odkladajú materstvo na vyšší vek, čím však zhoršujú možnosť oplodnenia. Žena sa totiž rodí so všetkými budúcimi vajíčkami vo svojich vaječníkoch. Ako starne, starnú aj vajíčka. Staršie vajíčka na povrchu zhrubnú a neprepustia spermie, ktoré ich majú oplodniť. Žena sa preto stáva sterilnou.
Dnes je už technicky zvládnutý prenos jadra vajíčka, ktoré je nositeľom dedičnosti, do vajíčka inej ženy, ktoré je zase zbavené jadra. Takto operatívne zmanipulované vajíčko je normálne schopné oplodnenia. Isté nebezpečenstvo pritom však spočíva v tom, že hoci jadro obsahuje takmer všetok genetický materiál, nepatrná časť genetickej informácie, približne 1 percento, je obsiahnutá mimo jadra v cytoplazme vajíčka. Aj táto cytoplazmatická dedičnosť je odovzdaná dieťaťu. To potom zdedí gény nielen svojej biologickej matky, ktoré ho tiež porodila, ale čiastočne aj mladšej darkyne vajíčka. Právnici už dnes majú ťažkú hlavu o možných budúcich sporoch na stanovenie príbuznosti. Došlo aj k prvým kurióznym prípadom na stanovenie príbuzenského vzťahu dieťaťa pri prenose oplodneného vajíčka od ženy neschopnej tehotenstva: Mladá žena z anatomických alebo zdravotných dôvodov nie je schopná vynosiť plod, chce však mať vlastné dieťa. Jej oplodnené vajíčko preniesli do maternice jej vlastnej matky. Narodené dieťa potom bolo súčasne potomkom aj súrodencom ženy, od ktorej pochádza oplodnené vajíčko, ale vlastne tiež dieťaťom a vnukom svojej rodičky. Môže sa teoreticky stať vlastnou tetou či strýkom alebo naopak synovcom či neterou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.