množstvo a pomer získame iba z doplnkových výživných preparátov. Najlepšia cesta, ktorou sa dôležité prvky dostanú do tela, je prirodzená cesta a tou je potrava. Mnohí však trpíme nedostatkom minerálnych látok. Jeho príčiny sú vo vysokom podiele priemyselne upravených potravín v strave a nízkom podiele potravín v ich prirodzenej forme. To je aj dôvod, prečo odborníci na výživu kladú dôraz na konzumáciu celozrnných výrobkov. Ďalšou príčinou nedostatku minerálom môže byť aj nadmerné solenie, ktoré vyvoláva väčšie vylučovanie najmä vápnika a horčíka. Tiež nevhodná skladba stravy - priveľa mäsa a mliečnych výrobkov, stres, zlé životné prostredie.
Pre vašu informáciu uvádzame rozdelenie minerálnych látok podľa množstva, potrebného na zachovanie zdravého a prirodzeného chodu organizmu.
Sú to makroelementy: sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, síra. Organizmus ich potrebuje v dennom množstve niekoľko sto miligramov. V rámci tejto skupiny je u nás najväčší problém so zabezpečením dostatočného prísunu vápnika a horčíka. Vápnik je dôležitý pre správnu výstavbu kostnej hmoty, prevenciu osteoporózy a činnosť nervovej sústavy. Nachádza sa v mlieku a mliečnych výrobkoch, sardinkách aj s kosťami, zelenej listovej zelenine, sezamových semienkach. Horčík je jeden z najdôležitejších prvkov v organizme a okrem iného sa podieľa na činnosti 300 enzýmov. Jeho optimálne množstvo znižuje výskyt infarktu a nedostatok zase spôsobuje vyššiu nervosvalovú dráždivosť, úzkosť, poruchy videnia. Jeho vylučovanie zvyšuje stres. Preto by sme mali v psychickej záťaži konzumovať potraviny bohaté na horčík: celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, orechy, strukoviny, sezam, zelenú listovú zeleninu, sóju, niektoré minerálky.
Železo, meď, mangán, síra, kremík a lithium - to sú mikroelementy, ktorých potrebujeme v dennom množstve niekoľko miligramov. najväčšie problémy sú so zabezpečením dostatočného množstva železa a zinku. Potravinový zdroj železa je v tmavom mäse, žĺtku, sardinkách, tmavozelenej listovej zelenine, obilninách, obohatených železom. Vstrebávanie železa zlepšuje vitamín C. Zinok vplýva na rast a vývoj a jeho nedostatok tlmí výkonnosť imunitného systému, čo okrem iného vyvoláva infekcie. Nachádza sa v ovsených vločkách a výrobkoch, obilných klíčkoch, ustriciach, slnečnicových semienkach.
K minerálnym látkam patria stopové prvky: jód, fluór, selén, kobalt, molybdén, nikel, chróm, vanád. Denná spotreba týchto prvkov neprevyšuje 1 mg. Najväčší problém spôsobuje jód, za významný antioxidant sa považuje selén - má schopnosť brániť vzniku zhubných nádorov, ak je v organizme v dostatočnom množstve. Nebezpečný je jeho nadbytok. Nachádza sa v celozrnných obilninách, šošovici, para-orechoch, mliečnych výrobkoch, plodoch mora. Veľmi populárny je chróm, vďaka doplnku na znižovanie hmotnosti. Pomáha regulovať hladinu krvného cukru. Redukcia sa však môže očakávať len s obmedzením kalorického príjmu. Chróm sa nachádza v žĺtku, pivovarských kvaseniciach, celozrnných obilninách, syroch, plodoch mora.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.