zradám alebo trapasom patrí "silný dych" a telesný pach. Jedno i druhé vníma naše okolie čuchom. Poznáme to z rannej cesty do práve v hromadných dopravných prostriedkoch, kde môžeme presne identifikovať, či mali naši spolucestujúci na raňajky hrianky s cesnakom, chlieb s cibuľou alebo údenú klobásu. Takéto rána - to je jedna stránka mince. Druhá je napríklad dôležitá situácia, stretnutie, kedy sa môžeme znemožniť vlastným pričinením. Pritom ani nemusíme vedieť, že sme šíriteľmi nepríjemného pachu a čudujeme sa, že sa nám ľudia vyhýbajú.
Kto má sklon k "silnému dychu", mal by nosiť so sebou zubnú kefku a pastu a čistiť si zuby po každom jedle. Alebo - zubnú niť. Tá odstráni mikročiastočky jedla, takže sa nestačia v ústach rozkladať. Potom si treba vypláchnuť ústa antibakteriálnou ústnou vodou. Vhodným prostriedkom je aj mätová žuvačka, lebo čistí aj osviežuje. Ak viete o tomto nepríjemnom prejave svojho tela, navštívte zubného lekára. Možno objaví zápal ďasien, paradentózu alebo zubný kaz.
Ak trpíte "silným dychom" po smaženej cibuli, kyslej kapuste, hriankach s cesnakom, zemiakových plackách, rybacom šaláte a podobne, bude najlepšie ak ich pred osobným rokovaním nebudete jesť. ak sa ale stravujete diétne a napriek tomu nepomáha ústna hygiena ani žuvačka, dokonca aj zuby a ďasná sú v poriadku, navštívte gastrológa, pretože pachom z úst môže váš organizmus signalizovať vážny zdravotný problém.
Medzi nami je veľa ľudí, postihnutých potením, najmä mužov, ale výnimkou nie sú ani ženy. Čo sa dá robiť proti takému nepríjemnému spoločníkovi? Predovšetkým sa sprchovať večer aj ráno a na záver studenou vodou, aby telo nebolo rozparené. Podpažie by malo byť hladké, lebo na ochlpení sa najlepšie zachytáva pot. Každý deň treba bielizeň košeľu, blúzku, pulóver, mikinu.
Žijeme v dobe fantastických umelých vlákien, lenže prírodným sa nevyrovnajú a práve tie by mali nosiť ľudia, ktorí sa potia. Po každom cvičení sa treba čo najrýchlejšie prezliecť, aby sa pot nestihol rozkladať. Predtým sa treba osprchovať. Cvičebný úbor treba okamžite vyprať a neodkladať medzi špinavú bielizeň. Deodoranty by sa mali aplikovať na pokožku, ktorá je umytá, čistá, bez nánosov telových krémov a sprejov. Úplne nevhodné je prehlušenie telesného pachu silným parfumom, pretože oba pachy sa "pobijú" a ten telesný, ktorý chcete odstrániť, vyhrá. Na trhu je dostatok prírodných deodorantov a pomáha aj kúpeľ alebo gel z dubovej kôry.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.