a hoci hasiči na miesto prišli, nevytiahli ani hadice. Dôvod hustého zadymenia bol prozaický. Do oblasti, ktorá je vyhlásená za asanačné pásmo a pozemky ktorej vlastnia súkromní vlastníci, sa totiž nasťahovalo niekoľko desiatok Rómov. Tí si tam postavili zopár chatrčí. Pokojne si nažívali bez elektriny, či plynu, na toaletu chodili do polorozpadnutej latríny. Až prešla majiteľov pozemkov chuť pozerať sa na cudzopasníkov.
Firma Opal Inex, ktorú zastupuje Imrich Janovčík, upozornila "obyvateľov" na skutočnosť, že sa chystá robiť v oblasti poriadok. Tí to však nerešpektovali a tak pracovníci firmy podľa slov náčelníka odboru požiarnej ochrany Okresného úradu Košice I. pplk. Imricha Grešáka upozornili Mestský požiarny zbor, že dôjde k vypalovaniu. "My sme však súhlas na túto činnosť nevydali," opravil včera I. Grešák vyjadrenia košických požiarnikov pre náš denník.
Na územie v stredu vstúpili väzni z Floriánskej ulice, ktorí začali s vypaľovaním nepotrebných harabúrd. Rómom sa to však zjavne nepáčilo, lamentovali, čo s nimi teraz bude. V prácach za pomoci bagrov sa pokračovalo aj včera.
"Mestská polícia nás v októbri upozornila, že urobila kontrolu osôb v asanačnom pásme, pričom zistila, že si tam skupina osôb urobila načierno chatrče. Rómovia si postavili provizórne búdy bez vody, kanalizácie a elektriny. Na základe legitimovania policajti zistili, že mnohí majú trvalý pobyt úplne inde. Časť z nich prišla z Hemerkovej, Zimnej či Hrebendovej ulice, ostatní z Nižnej Hutky či Tresteného pri Hornáde. Zaujímavá je rodina Gažiovcov. Bývajú tam sestry, bratia, švagrovia, proste celá família. Ich otec dostal podľa môjho vedomia peniaze za predaj časti domu. On však odišiel, peniaze zobral, ale deti tam nechal. Preto sa pýtam, čo na to spoločnosť? Budeme to riešiť len emigráciou do Belgicka?" pokúsil sa o vysvetlenie genézy problému starosta mestskej časti Košice - Západ Pavol Mutafov.
Podľa všetkého si Rómovia postavili chatrče okrem iného aj na súkromných pozemkoch občanov, ktorí si ich prostredníctvom verejnej dražby odkúpili.
"Koho teda máme chrániť? Občana, ktorý žije usporiadaným spôsobom, platí dane, alebo ľudí, ktorí si postavia na cudzom pozemku svoje chajdy? Znečisťujú okolie a bolo len otázkou času, kedy by vypukla epidémia. Žiaľ, chýba nám zákon o domovskom práve. Vynaložím všetko úsilie, aby sa títo ľudia vrátili tam, odkiaľ prišli. Postarať by sa mal o nich starosta obce, kde majú trvalý pobyt," myslí si starosta Mutafov.
Postupovať však môže len v súlade so zákonom. Preto v najbližších dňoch navštívi inkriminované miesto. Aký bude výsledok jeho snáh, ťažko predpokladať. Mestská časť Košice - Západ pred časom verejne vyhlásila, že po jarnom upratovaní bude pokračovať v oblasti čistenia asanačného pásma. To by však mala stihnúť do konca apríla, pretože následne začne deratizácia.
"Rozprával som sa s vlastníkmi pozemkov. Sú zúfalí. Chápem, že sa dožadujú svojich práv. Vypaľovanie zrejme nebude tou najlepšou metódou. Problém treba riešiť komplexne, pretože sa môžu presťahovať na iný mestský pozemok. A čo potom?" dodal P. Mutafov.
Medzi vlastníkov časti spomínaných pozemkov patrí aj hlavný architekt mesta Peter Murko. Kus zeme si kúpil ešte v roku 1998, no následne zistil, že sa tam nasťahovali rôzne živly.
"Boli sme tam aj s ostatnými vlastníkmi a pýtali sa ich na dôvody ich prítomnosti. Odpovedali nám, že to bolo voľné územie, a tak sem prišli. Jedinou schodnou cestou je plošné riešenie problému. Viem, že sa už niekto pokúšal dostať ich odtiaľ, no jeden deň ich vyhodil a na druhý tam boli opäť. Viete, za tri roky som sa na vlastný pozemok zo strachu nedostal. Na svoje vlastníctvo som tak pozeral len spoza plota," posťažoval sa nám P. Murko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.