ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) RNDr. Pavol Kaňuch. "Formy vtáčej kriminality sú rôzne. Od strieľania vtákov, cez vykrádanie hniezd, nelegálny chov a obchod, vyrušovanie, trávenie, odchyt, ničenie hniezd až po rôzne iné formy."
O problémoch tohto neduhu a následnom riešení hovorili 45 odborníci z 12 krajín Európy na Medzinárodnej konferencii v slovinskom Celje, ktorá sa konala 7. až 8. apríla.
"Mali sme veľmi slušné zastúpenie, okrem ornitológov bol v našej výprave aj policajný vyšetrovateľ Mário Kern z Trnavy. Výsledkom tohto medzinárodného fóra je spolupráca v európskej kampani proti poľovníckej turistike Talianov do strednej a východnej Európy, vytvorenie medzinárodnej expertnej skupiny EABC, zabezpečovanie dôkazových materiálov zo zahraničia o nelegálnzch aktivitách slovenských občanov, vzájomné kontakty a následná motivácia našich kolegov."
Ako nám P. Kaňuch ďalej prezradil, na Slovensku je boj s vtáčou kriminalitou veľmi ťažký. "Chýba kvalitná legislatíva. Čo znamená, že podľa nášho práva musí byť najprv preukázaná škoda vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy a to je problém. Ani polícia nedoceňuje vtáčiu kriminalitu a chýba precedentný prípad."
Podľa jeho slov, v policajnom šetrení sú momentálne dva prípady, ale ako skončia, netuší. "Máme informácie, že najviac nelegálnych odberateľov dravcov má Česká republika. Asi sa im to oplatí, pretože postihy sú minimálne. Napríklad v roku 1997 boli prichytení českí pytliaci pri vykrádaní hniezda a dokonca aj nafilmovaní. Nakoniec vyviazli len s podmienkou. Keď si uvedomíme, že len v minulom roku bolo vykradnutých 10 hniezd orlov skalných a na našom území ich hniezdi 60 až 80 párov, je toto číslo alarmujúce," dodal P. Kaňuch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.