zahraničí, napríklad v Rusku a Číne. Niektorí ich už aj prijali.
Starosta Slavutyča Volodymyr Udovyčenko tvrdí, že ich odchod nemožno pripustiť a nevyhnutné je udržať odborníkov obsluhujúcich černobyľskú elektráreň. Práve oni môžu zrealizovať projekty na premenu sarkofágu nad haváriou zničeným 4. blokom v ekologicky bezpečný objekt, na vyvedenie blokov elektrárne z prevádzky alebo uloženie rádioaktívnych odpadov.
Slavutyč je 27-tisícové monolitné mestečko černobyľských energetikov a ich rodín, závislé od elektrárne. Postavili ho po jadrovej havárii v roku 1986 namiesto ich pôvodného domova v meste Prypjať, ktoré bolo kompletne evakuované kvôli blízkosti černobyľskej elektrárne. Po zastavení jej činnosti pred štyrmi mesiacmi sa očakávajú v Slavutyči v najbližšej budúcnosti značné sociálne a ekonomické problémy.
Slavutyč leží asi 50 km na východ od elektrárne na území Černihivskej oblasti, no kvôli väzbám na elektráreň patrí administratívne do Kyjevskej oblasti, kde stojí objekt elektrárne. Podľa Udovyčenka zo Slavutyča už vlani odišlo okolo 1200 ľudí, pokiaľ do mesta prišla asi polovica z tohto počtu. Nie je to ešte tragédia, pretože medzi nimi takmer neboli vysokokvalifikovaní odborníci. V súčasnosti v černobyľskej elektrárni a Slavutyči pracuje 13-tisíc ľudí. Nezamestnaných je takmer sedem percent obyvateľov mesta, pričom okolo 360 osôb najmä v detských predškolských zariadeniach a oddeleniach zásobovania pracovníkov už dostali oznámenia o uvoľnení. V najbližšom čase má byť prepustených asi 1000 ľudí a do roku 2008 okolo 5000.
Hlavnou úlohou mesta je podľa starostu Udovyčenka vytvoriť náhradné pracovné miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.