našej planéte predstaviteľ košického občianského zduženia Ľudia a voda Michal Kravčík. Z príležitosti Dňa Zeme pripravil vedeckú teóriu globálneho otepľovania, ktorú predloží aj na medzinárodnom seminára 5. až 8. júla v Kanade. Podľa jeho slov, ľudstvo sa v súčasnosti nachádza v 3. fáze algoritmu likvidácie sladkých vôd z hydrologického cyklu.
"Len na Slovensku sa ročne zlikviduje jedno percento malého vodného cyklu. To znamená, že civilizácia postupne vysušuje povrch planéty urbanizáciou a spriemysľovaním krajiny. Tým sa zabraňuje prirodzenej kumulácií vôd v povodiach. Následne dochádza k vysušovaniu kontinentov a miernemu stúpaniu oceánov. Tým dochádza k výskytu extrémnych živelných katastrof."
Po tejto etape, ktorá vraj bude trvať 2 až tri roky, sa začnú topiť ľadovce a dramaticky stúpnu hladiny oceánov. Podľa optimistického odhadu to potrvá celé 21. storočie. "Potom nastane dramatické ochladenie vplyvom zaliatia veľkej časti kontinentov a začne pokles hladín oceánov, začne doba ľadová a potom sa cyklus začne opäť opakovať."
Jeho teóriu podporuje aj fakt, že ročne podstatne menej prší, ale v horských oblastiach sa zvyšuje počet zrážok. Ako z tohto začarovaného kruhu von?
"Keď vysušujeme, musíme aj zavlažovať. To znamená, že nechať vodu plošne odtekať z povrchu, zadržiavať v celých povodniach a spomaliť rýchlosť odtoku. Tieto opatrenia treba ošetriť legislatívne. Už nie je čas zaoberať sa kumulovaním zisku, pretože v bahne skončíme všetci. Dokonca tí najchudobnejší, čiže členovia prírodných kmeňov, majú väčšiu šancu prežiť, ako bohatí, pretože sú spätí s prírodou a žijú s ňou v súlade," dodal M. Kravčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.