sčítacích komisárov. Od stredy až do 4. mája by mali po skupinkách preškoliť 539 komisárov pre okres Prešov. Z rovnakého počtu sčítacích obvodov bude len v krajskom meste vytvorených 304 a ich komisárov, podľa slov okresnej gestorky Edity Nagyovej, budú školiť až v posledných termínoch. V meste totiž môžu nastať špecifické situácie.
Ako nám E. Nagyová z KS ŠÚ v Prešove povedala, organizačnú stránku školení má na pleciach OÚ a jeho pracovníci určili rozdeľovník. V prvý deň, teda v stredu prišli komisári z obcí s jedným sčítacím obvodom, vo štvrtok s dvoma obvodmi a tak sa to bude ďalej stupňovať. Zaujímalo nás podľa akých kritérií vyberali sčítacích komisárov.
"Výber realizovali obce a mestá podľa kritérií stanovených v zákone o sčítaní. Mali by to byť ľudia starší ako 18 rokov, komunikatívni, nekonfliktní a znalí problematiky pri vyplňovaní tlačív. Samozrejme, komisár by mal byť tak trochu aj psychológ a predovšetkým bezúhonný človek. Každý z nich bude vstupovať do domácností na základe osobitného poverenia, ktoré mu bude vydané obecným, alebo mestským úradom. Tlačivá ešte nemáme, lebo bolo podozrenie, že by sa mohlo zneužívať. Komisári ich dostanú až tesne pred 19. májom, keď začína sčítacie obdobie," povedala nám včera gestorka. Na našu otázku, ako teda hodnotí výber komisárov po prvých školeniach, nám odpovedala, že zväčša ide o strednú generáciu, ale nechýbajú ani mladí ľudia. Zatiaľ nemala pocit, že by medzi nimi boli aj takí, ktorí by zverenú úlohu nezvládli. Naopak. Z množstva otázok usúdila, že mali záujem pripraviť sa na všetky alternatívy.
Opýtali sme aj na to, ktoré zo situácií komisárov najviac zaujímali. "Dali sme im kontakt na stále linky krajskej správy aj mobilné telefóny, a tak môžu prípadné nejasnosti ešte kedykoľvek konzultovať. Počas školenia ich najviac zaujímal problém okolo núdzových obydlí, kde nejde o klasické domy, ale chatrče bez popisného čísla. Ďalšou frekventovanou otázkou bolo sčítanie bezdomovcov. Vysvetlili sme im, že sú vytvorené páky na to, aby sme mohli každého obyvateľa sčítať. V prípade bezdomovcov však budeme musieť mať zo samosprávnych orgánov informáciu, v ktorých lokalitách sa pohybujú a tam ich vyhľadať. Čo sa týka núdzových obydlí, teda hovoríme o chatrčiach vo vidieckych osadách, budeme k nim vytvárať fiktívne čísla a k nim počet ľudí, ktorí v konkrétnom obydlí žijú," vysvetlila nám.
Neznámym pojmom aj pre nás boli takzvané cenzové domácnosti. Tento termín sa totiž používa pri sčítaní ľudu, domov a bytov len raz za 10 rokov, a tak sme si ho spolu so sčítacími komisármi nechali vysvetliť. "Poznáme tri druhy domácností. Bytovú s jednou alebo dvoma rodinami, ďalej hospodáriacu domácnosť, kde rodina spoločne prispieva na všetky životné náklady, vrátane stravy. V dvoj a trojgeneračných domácnostiach však môže každá rodinná jednotka hospodáriť osobitne. Evidujeme ich ako cenzové domácnosti podľa najbližších rodinných vzťahov a komisár musí tieto skutočnosti vyznačiť v indentifikačnej časti," uviedla E. Nagyová.
Oproti vidieku v meste môžu nastať zložitejšie situácie aj preto, že je v nich väčší pohyb, ľudia sú uzavretejší a ako povedala okresná gestorka, hoci poskytnúť údaje vyplýva ľuďom zo zákona, očakávajú, že niektorí obyvatelia to odmietnu. Na druhej strane nie je tajomstvom, že mnoho majiteľov svoje byty prenajíma, a tak komisár bude musieť registrovať rodinu s trvalým pobytom, ako trvale dočasne neprítomných a nájomníkov, ako trvale dočasne prítomných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.