vytriedime a odstránime polámané, zničené, alebo hračky, z ktorých už deti "vyrástli", časom sa opäť nazbierajú nové. V našej rubrike sme už priniesli niekoľko rôznych návodov na riešenie odkladacích priestorov v detskej izbe, dnes sa môžete opäť inšpirovať netradičným riešením, ktoré určite vaše ratolesti poteší.
Ak im z dreva zhotovíte truhlicu, v akej korzári skrývali svoje poklady, potešíte dušičku každého dieťaťa, ktoré má rado dobrodružné tajomstvá. Postup pri zhotovení ani použitý materiál nie sú náročné ani na čas, ani na peňaženku.
Materiál
Truhlicu zhotovíme z drevených hranolov, preglejky, dosiek, doštičiek na drevené obklady s perodrážkou a potrebného kovania, ktoré tvoria petlice, závesy, pásy plechu a úchytky. Spájacím materiálom je disperzné lepidlo, klinčeky a skrutky do dreva. Čalúnnické klince s guľatou hlavičkou poslúžia na ozdobu.
Pracovný postup
Začneme zhotovením kostry z hranolov 3x3 cm. Rozmery si môžete prispôsobiť podľa potreby, takže ich nebudeme uvádzať. Iba pre orientáciu uvedieme, že výška a šírka by nemali presahovať pol metra, dĺžka je primeraná od 60 do 80 cm. Hranoly spojíme preplátovaním alebo čapmi, pracujeme čo najpresnejšie, aby sme dosiahli pravé uhly (obr. 1). Spoje spevníme lepidlom a skrutkami.
Do zhotovenej kostry vyrežeme dno z preglejky. Veľkosť preglejky zodpovedá rozmerom rámu, v rohoch vyrežeme zárezy pre hranoly. Takto upravenú platňu uložíme do konštrukcie a pomocou lepidla a malých klinčekov pripevníme. Boky truhlice urobíme z dosiek s perodrážkou, ktoré sú v predaji určené na drevené obklady stien. Narežeme ich na potrebnú dĺžku podľa rozmerov kostry tak, aby jej okraje presahovali o svoju hrúbku. Konce dosiek potom z vnútornej strany zrežeme pod 45-stupňovým uhlom. Na konštrukciu ich pribíjame zdola nahor, perom hore. Vrchné dosky zarovnáme zarovno s horným rámom.
Teraz zhotovíme zaoblené veko truhlice. Najprv urobíme rám z latiek 2x3 cm, ktorého šírka sa rovná šírke truhlice, dĺžka presahuje na oboch koncoch o hrúbku obkladových dosiek. Bočné steny veka vyrežeme pramočiarou pílou z dosiek, na ktoré najprv ceruzkou nakreslíme oblúk. Jeho základňa sa rovná šírke truhlice, z ktorej tiež na oboch koncoch odrátame hrúbku obkladových dosiek. Výška bude asi 8 - 10 cm. Tieto bočnice nastojato prilepíme a skrutkami zafixujeme na rám veka (obr. 2). Potom po obvode oblúka pribíjame obkladové dosky. Pera v drážkach majú určitú vôľu, takže ohnutie by nemalo robiť problém (obr. 3). Dosky pripevníme lepidlom a klincami. Hotové veko osadíme na truhlicu a namontujeme kovové závesy (obr. 4).
Hlavná časť je prakticky hotová, teraz prídu na rad ozdobné prvky, ktoré truhlici dajú správny 'korzársky' vzhľad. Dosiahneme ho pásmi tenšieho ohybného plechu, postačí hliníkový. Dvomi pásmi so šírkou asi 3 cm celú truhlicu po obvode okujeme, kovové pásy pribijeme pomocou čalúnnických klincov s polguľatou hlavičkou. Ešte predtým však drevené časti zvonku natrieme moridlom alebo matným lakom na drevo. Na pásy kovania priskrutkujeme petlice, ktoré majú tiež viacmenej dekoratívnu funkciu.
Ďalšími súčasťami kovania truhlice budú bočné úchytky, kúpite ich za pár korún v železiarstve. Slúžia nielen na ozdobu, ale aj na prenášanie truhlice (obr. 5). Ak ju chceme posúvať po zemi a plná môže byť dosť ťažká, môžeme zospodu na dno naskrutkovať kolieska, aké zvyknú byť na kreslách. V tom prípade však musíme zosilniť dno truhlice dvomi priečnymi latkami.
Truhlica z obkladových dosiek je dosť pevná, deti na ňu môžu pokojne aj sadnúť. Ak ju chceme využívať iba na odkladanie hračiek, stačí, ak ju obložíme tenšou preglejkou. Oblúk na veku v tomto prípade vytvoríme tak, že potrebný kus preglejky najprv namočíme vo vode, aby bola dostatočne ohybná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.