Žíhľava dvojdomá pomôže aj pri tvorbe materského mlieka
Ak hovoríme o bylinkách, nemôžeme vynechať žihľavu (pŕhľavu). Táto pre mnohých burina je vynikajúca liečivá rastlina. Obsahuje kyselinu kremičitú, triesloviny. glukokiníny, vitamíny A a C, z organických kyselín kyselinu mravčiu, octovú a maslovú. Droga je bez zápachu a má horkastú chuť.
Výskyt: rastie pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím.
Zber: zbierame vňať alebo len listy, a to aj viac ráz do roka. Sušíme pri teplote 60 stupňov.
Úžitok: Žihľava pôsobí predovšetkým na krv. Okrem toho slúži ako močopudná prostriedok pri zadržiavaní moču a zápale močových ciest. Pomáha pri reume kĺbov a svalov, zápale kĺbov, poruchách látkovej premeny močoviny, vodnatieľke. Účinná je aj pri svrbivých kožných ochoreniach. Dojčiacim mamičkám zvýši tvorbu mlieka. Čaj zo žihľavy by mali piť ľudia s problémami žlčníka, pečene, hemoroidoch, zápche. žalúdočných kŕčoch, zvracaní. Rovnako pomáha pri zahlienení dýchacích orgánov. Medzi ľuďmi je vari najrozšírenejšia informácia o jej blahodárnom účinku na vlasy.
Použitie:
Proti vypadávaniu vlasov: 100 g jemne nasekaných listov žihľavy zalejte 1/2 l vody a 1/2 l octu, varte pol hodiny. Odvarom si umývajte vlasy pred spaním.
Pri dne a reume: 3 lyžičky suchej vňate zalejte 2 pohármi vriacej vody, nechajte 10 minút postáť a pite po dúškoch.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.