peniaze, rôzne ceniny a tak prečo nie autogramy?
Táto téma je chúlostivá, ale veľmi aktuálna. Zberatelia musia vychádzať z toho, že rozlíšiť falzifikát od pravého podpisu takmer nie je možné. Zo skúsenosti vieme, že autogramy súčasných osobností sa falšujú len výnimočne. Sú dostupnejšie a teda nemajú takú cenu, aby sa to vyplatilo robiť. Falzifikáty sa objavujú hlavne u autografov, čiže rukopisov slávnych osobností. Je potrebné vziať do úvahy, že veľa osobností má na autogramy nacvičený iný podpis, aký bežne používajú napríklad pri podpisovaní právnych dokumentov. A práve na ochranu podpisu pred zneužitím sa u nás veľmi často zabúda.
Umelci používajú umelecké mená a tak sa i podpisujú. Iní sa podpisujú iba krstnými menami. Veľmi často sa objavujú podpisy osobností vytvorené pomocou "autopenu". Takýto podpis je sám o sebe bezcenný, lebo je len kópiou vytvorenou počítačom a nie originálnym vlastnoručným podpisom. Problém spočíva v tom, že rozlíšiť kópiu od originálu podpisu je pomerne ťažké, hlavne na farebných fotografiách. Jednoduchšie je to už v prípade čiernobielych fotografií. Bezcenné autogramy sa dajú najjednoduchšie identifikovať v prípade, že máme k dispozícii dve podpisy od tej istej osobnosti. Ak by medzi týmito dvoma podpismi nebol žiadny rozdiel a boli by umiestnené na tom istom mieste, jedná sa určite o autopeny.
Za hodnotné a pravé podpisy môžeme považovať tie, ku ktorým je pripísané i venovanie prípadne odkaz. Ako vidieť, zberatelia to majú pri posudzovaní pravosti podpisov ťažké a musia byť tak trochu aj grafológmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.