predavačku E. F. pri nákupe poplietli tak, že bez akýchkoľvek problémov na ich žiadosť vydala z kasy 2 tisíc korún. Pravda účelom "nákupu" bola práve táto hotovosť.
"Boli to dvaja dobre oblečení muži v strednom veku a kupovali niečo za 100 korún, nepamätám si už čo, no platili za päťtisíckorunáčkou," rozhovorila sa E. F. "Keďže som nevedela, čo sa na mňa chystá, vydala som zo spomínanej bankovky zostatok, teda asi 4900 korún. Kupujúci však z výdavku zobral tri päťstokorunáčky, dve dvestokurnáčky a jednu stovku - spolu dvetisíc korún a požiadal ma, aby som mu ich zmenila na dve celé tisícky. Súhlasila som a zobrala som tie drobnejšie bankovky do ruky a vydala mu dve tisícky. Kým som ich držala v ruke, zákazník šikovne vytiahol z vrecka ďalšie 3 tisícky a poprosil ma, aby som mu vrátila päťtisíckorunáčku. Trochu som váhala, bola som ich konaním trochu zmetená, bol aj veľký rad a ten druhý pán sa do toho stále miešal, pričom sa pýtal, prečo by som to nemohla urobiť. Opýtala som sa, či som mu tých 2 tisíc dala, no ten druhý dôrazne až netrpezlivo povedal, že ich držím v ruke, pritom sa aj uškliabol, akože som nemožná. Ponúknuté 3 tisícky už ležali na pulte a dve som mala v ruke, teda mi všetko sedelo a 5-tisku som vydala. Pravda v skutočnosti som im dala o dve tisícky viac," opísla nám dopodrobna situáciu E. F.
Včera tržbu odovzávala svojmu šéfovi a opísala všetko čo sa stalo.
"Šéf mi povedal, že ma chápe, ale že chybu som urobila ja, teda musím peniaze uhradiť sama. Veľmi ma to hnevá, pretože zarábam iba šesť-sedem tisíc a je to dosť. Šéf mi však navrhol, že to môžem uhradiť v splátkach."
Predavačka ďalej uviedla, že o tomto šikovnom podvode už počula, nakoľko vo fachu pracuje 21 rokov, no nikdy ho na nej nik neaplikoval. Dodala, že sa o ňom dozvedela asi pred 5 rokmi z denníka Korzo a dávala si pozor.
"Vo sne by ma to nenapadlo, že ma takto niekto dostane," povedala na záver.
V súvislosti s prípadom sme sa spojili s policajným hovorcom OR PZ Košice I Marošom Mitrom, ktorého sme opýtali, či polícia v súčasnosti rieši podobný prípad. Ako uviedol, vybrané policajné oddelenia, v ktorých obvodoch je najviac obchodných prevádzok, takýto prípad nateraz neevidujú. Podľa našich informácií však nejde o ojedinelý prípad a pozor na slušne oblečených podvodníkov by si mali dávať najmä pracovníčky pri pokladniach.
Pravda, aj keby sa niekto pokúšal podať trestné oznámenie na polícii, neuspel by, ak totiž škoda neprevyšuje 8 tisíc korún, prípad je kompetentný riešiť iba príslušný Okresný úrad. V budúcnosti sa to však pravdepodobne zmení, podľa navrhnutej novely Trestného zákona bude polícia musieť prijímať trestné oznámenia aj s polovičnou škodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.