zabezpečení či zvyšovaní podpory verejnej mienky pre vstup do aliancie. Vyplynulo to zo včerajšieholočného rokovania Severoatlantickej rady (NAC) a Slovenska v Bruseli.
"Ak Slovensko bude pokračovať v tomto trende a ak sa nedopustí chýb, nemusíme mať obavy, že naša cesta (do NATO) nebude úspešná," vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Slovensko spolu so Slovinskom sú podľa neho krajinami, ktoré nemajú žiadne objektívne prekážky pre členstvo. "Je len na nich, či tento potenciál využijú, alebo si to pokazia," dodal minister. Odmietol však tvrdenia niektorých amerických expertov, že vo Washingtone je pozvanie Slovenska a Slovinska považované už za jasné.
Kukan odmietol možnosť, že by sa Slovensko v budúcnosti členom NATO nestalo. Iný variant ako kolektívna obrana pod záštitou aliancie neprichádza podľa neho pre SR do úvahy. "V každom prípade sa Slovensko pripravuje na to, aby bolo v budúcnosti členom NATO, aby sme v čase pražského summitu (v októbri 2002) boli pripravení ako dôveryhodný kandidát na pozvanie," uviedol. To, či a kedy sa bude NATO rozširovať, je však politické rozhodnutie aliancie, pripomenul minister.
Dnes prerokovaná správa o plnení úloh akčného plánu členstva (MAP), ktorá hodnotí pokrok Slovenska v politickej, vojenskej, ekonomickej, legislatívnej a bezpečnostnej oblasti, je dôverná a nezverejňuje sa. Vysoký predstaviteľ NATO, ktorý si neželal byť menovaný, len potvrdil, že celkovo je hodnotenie pozitívne a Slovensko ide správnym smerom, hoci ostáva urobiť ešte veľa práce.
Zdôraznil najmä problém teritoriálneho charakteru ozbrojených síl s tým, že NATO uprednostňuje menšie, pružné a rozmiestniteľné jednotky schopné rýchleho nasadenia. Ďalšími oblasťami, kde sú potrebné zlepšenia, sú podľa neho finančné zabezpečenie a podpora verejnej mienky. "Celkovo však nie je žiadna špecifická oblasť, kde by bolo potrebné vyvinúť obrovské úsilie," hodnotil predstaviteľ NATO.
Minister obrany Jozef Stank na kritiku vo vojenskej oblasti reagoval tým, že všetko napraví už schválená bezpečnostná stratégia, ako aj pripravovaná obranná a vojenská stratégia. Cieľom týchto dokumentov je podľa neho okrem iného dosiahnuť, aby bol proces reforiem nezvratný a nezávislý na politickej garnitúre. Po dnešnom stretnutí o tom, že to Slovensko s členstvom v NATO myslí vážne, nikto nepochybuje, myslí si Stank.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.