žurnalistickom fóre organizovanom pod záštitou Informačného servisu OSN (UNIS) vo Viedni vo štvrtok zverejnil Úrad pre kontrolu drog a prevenciu zločinu (ODCCP).
Hovorca výkonného riaditeľa ODCCP Sandro Tucci zároveň upozornil, že pre Slovensko, ako aj ďalšie krajiny v strednej a východnej Európe je i naďalej problémom konzumácia heroínu. Tieto štáty už nie sú len tranzitnými, ale aj cieľovými krajinami, do ktorých organizované kriminálne gangy pašujú opiáty a iné drogy.
Tucci tiež upozornil na vzrastajúcu tendenciu užívania syntetických drog ako je napríklad extáza. Tie sa tešia čoraz väčšej popularite najmä u mládeže nielen na Slovensku a v susedných krajinách, ale ide o celosvetový problém. Podľa ODCCP je hlavnou príčinou tohto trendu malá informovanosť konzumentov syntetických drog. Považujú ich totiž za neškodné.
Podľa predbežnej správy Medzinárodnej rady pre kontrolu narkotík (INCB) na rok 2001 budú na slovenskom trhu okrem kanabisu najdostupnejšie ópiové koncentráty a morfium, s menšou mierou bude zastúpený kodeín.
Okrem drog organizované zločinecké skupiny pašujú cez krajiny strednej a východnej Európy aj ľudí, najmä ženy a deti. Tento druh kriminálnej činnosti v tomto regióne narastá. Globálny program OSN preto rozbehol projekty proti tomuto druhu kriminality v Českej republike a v Poľsku. Jeho hlavným cieľom je boj proti pašovaniu žien, ktoré sú nútené k prostitúcii.
Onedlho sa má podobný projekt začať aj na Slovensku. Podľa slov šéfa programu Burkharda Dammanna by sa v SR tento projekt mohol začať v priebehu troch až šiestich mesiacov, čo závisí od získania sponzorov, ako aj spolupráce so slovenskou vládou a mimovládnymi organizáciami. "Stále hľadáme sponzorov. Český a slovenský projekt sponzorujú USA. Slovenský projekt sme predstavili hlavným donorom i tým, čo namiesto financií poskytujú technickú pomoc a čakáme ich odpoveď," povedal pre TASR Dammann.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.