ŠTK upozorňuje na zmenu súťažného poriadku SFZ - Tretia hlava - Článok 66 - vypúšťa sa pôvodný text a nahrádza sa textom: Konfrontácia.
1. Kontrolu totožnosti (konfrontáciu) hráčov družstiev možno vykonať na požiadanie najneskôr pred začiatkom druhého polčasu.
2. Postup vykonania kontroly totožnosti je nasledovný:
a) Kontrolu totožnosti vykonávajú spolu obaja kapitáni, ktorým rozhodca poskytol všetky skontrolované registračné preukazy, a to tak, že kapitán kontrolovaného družstva predstavuje jednotlivých hráčov svojho družstva a po ich kontrole preberá od kontrolujúceho kapitána súpera registračné preukazy už skontrolovaných hráčov. V stretnutí mládeže kontrolu totožnosti rovnakým spôsobom vykonávajú spolu s kapitánmi aj vedúci obidvoch družstiev, ktorí majú právo opýtať sa jednotlivých hráčov na rôzne osobné údaje. Výsledok kontroly totožnosti oznámia kapitáni (vedúci družstiev mládeže) rozhodcovi. Po vykonaní kontroly totožnosti vrátia registračné preukazy rozhodcovi.
b) V prípade odmietnutia podrobiť sa kontrole totožnosti alebo neuznania totožnosti niektorého hráča (hráčov) pri konfrontácii kapitánmi (vedúcimi družstiev), kapitán uvedie námietku proti štartu hráča (hráčov) do zápisu o stretnutí a na základe tejto námietky vyzve rozhodca uvedeného hráča (hráčov) na vykonanie kontroly totožnosti (podľa registračných preukazov). Túto konfrontáciu vykoná rozhodca sám tak, že skonfrontuje fotografiu hráča na RP, zaznamená do zápisu o stretnutí podľa odpovede hráča jeho osobné údaje vrátane adresy trvalého bydliska (u vojakov krycí názov útvaru), nechá hráča podpísať uvedené údaje (taktiež ich podpíše kapitán a vedúci družstva) a po stretnutí zašle registračný preukaz konfrontovaného hráča spoločne so zápisom o stretnutí. Ak rozhodca po konfrontácii, ktorú sám vykonal, rozhodne, že registračný preukaz zodpovedá totožnosti hráča, povolí hráčovi nastúpiť v stretnutí a na zdnej strane zápisu popíše dôvod svojho rozhodnutia. Odmietnutie (nepodrobenie sa) kontrole totožnosti alebo neuznanie totožnosti hráča (hráčov) po konfrontácii rozhodcom má za následok, že hráč (i) nemôže v stretnutí nastúpiť a rozhodca tieto skutočnosti podrobne zdôvodní v zápise o stretnutí. Ak sa tak stane v polčasovej prestávke (v priebehu II. polčasu), hráč je v zmysle pravidiel futbalu vylúčený z hry.
c) Za uskutočnenie kontroly totožnosti zodpovedá kapitán a vedúci družstva. Odmietnutie konfrontácie hráčov má okrem hracích dôsledkov v súlade s článkom 100 i disciplinárne dôsledky voči kapitánovi, vedúcemu družstva a hráčovi, ktorý konfrontáciu odmietol, a v prípade nesprávneho postupu aj voči rozhodcovi.
d) V prípade uvedenia námietky proti štartu hráča do zápisu o stretnutí, odmietnutia konfrontácie niektorým hráčom (družstvom) alebo neuznania totožnosti hráča rozhodcom, musí sa na najbližšie zasadnutie ŠTK dostaviť rozhodca stretnutia, kapitáni a vedúci obidvoch družstiev a hráč (hráči), proti ktorým bola do zápisu o stretnutí uvedená námietka resp. záznam rozhodcu.
3. Ak bola kontrola totožnosti vykonaná pred stretnutím, v polčase alebo v prípade striedajúceho hráča v druhom polčase a kapitán družstva súpera alebo jeho zástupca neuviedol žiadne námietky proti totožnosti hráča ihneď, nie je už neskôr možné uvádzať prípadné námietky ohľadne totožnosti hráča. Rozhodca nemôže vykonať kontrolu totožnosti (konfrontáciu) hráča resp. družstva alebo náhradníka opakovane, v rôznom čase.
Autor: Úradná správa VsFZ - ŠTK:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.