hlavičke. Väčšinou strach ľudí spôsobuje neistota a neznámo. Niečo, čo nepoznáme. Namiesto toho, aby sme sa do tajov
nepoznaného pokúsili preniknúť, vyhýbame sa často "vykonaniu veci" kým sa dá. Veď si len spomeňte, ako ste sa cítili pred prvou skúškou a porovnajte to s pocitmi pred skúškou desiatou. Alebo keď ste si prvýkrát sadli do auta na sedadlo vodiča, keď ste sa mali prvýkrát stretnúť s rodičmi vášho milého alebo milej. Možno sú to maličkosti, ale práve ony vytvárajú podmienky pre tréning. Lebo medzi úspešnými a neúspešnými je rozdiel v tom, že tí prví vykročili.
Mnohí natrafili na niekoho, kto ich postrčil. Medzi takýchto pomocníkov možno zaradiť aj americkú dobrovoľnícku organizáciu US PeaceCorps (Americké mierové zbory).
Jedným z programov, na ktorom participujú dobrovoľníci z PeaceCorps je University Leadership Development Program (ULDP). Jeho náplň nám priblížil Igor Naumovski vyslaný na Slovensko organizáciou US PeaceCorps.
"ULDP sme spustili pred troma rokmi. Naším cieľom je usmerniť a podporiť študentov vysokých škôl, ktorí by chceli zmeniť niečo v rámci života svojej univerzity. Študentov, ktorí by chceli realizovať nejaký projekt a dať nový rozmer životu na ich univerzite. Akýkoľvek projekt, ktorý by bol zaujímavý a našiel by u ostatných študentov odozvu. My im poskytneme informácie, tréning, zaškolenie, podporu. V súčasnosti beží napríklad web stránka študentov fakulty prírodných vied, linka dôvery, či literárny časopis na Prešovskej univerzite. Tento časopis poskytuje priestor študentom a uverejňuje amatérske práce. Má povzbudiť talentovaných mladých ľudí, dodať im sebavedomie, aby možno neskôr svoje nadanie a schopnosti vedeli predať. Časopis vychádza mesačne, na asi dvanástich stranách. Realizátorka projektu začínala z ničoho. Keď sa však do obehu dostalo prvé vydanie s nákladom sto kusov, rozpredalo sa za dva dni. Práve o to nám ide. Aby študenti robili niečo, o čo bude záujem. Niečo, čo ostatným na univerzite chýba. Možno nevedia ako začať, boja sa neúspechu, no zmyslom nášho programu je práve ukázať im ako nato a povzbudiť ich. Pokiaľ ide o finančné zdroje študenti si ich musia nájsť sami. Napríklad z rôznych grantov. My im ale poradíme ako na to."
PeaceCorps prostredníctvom programu ULDP podporuje iniciatívu odvážnych. Výsledkom sú skúsenosti, zvýšenie zdravého sebavedomia, odvaha navrhovať zlepšenia a začínať projekty. Je zároveň výzvou pre ostatných, za predpokladu, že bude fungovať mechanizmus "keď to dokázal on, prečo by som to nezvládol aj ja." Základom ULDP sú školenia záujemcov. Podrobnejšie o nich opäť Igor: "Školenia, nazývame ich aj tréningy, prebiehajú v Tatrách. Organizácia zabezpečuje ubytovanie, stravu, študent si sám hradí dopravu do Tatier a musí zaplatiť rezervačný poplatok sedemnásť dolárov. (približne 750 Sk pozn. red.) Ten požadujeme, lebo chceme vedieť, že tí, ktorí prídu majú naozaj záujem. Školenia sú týždňové a toto leto budú dve. Prvé od 30. júna do 7. júla, a druhé od 1. septembra do 8. septembra. Septembrové stretnutie bude iba pre ženy. V júni to bude mix. Nie je nevyhnutné, aby před absolvovaním školenia projekt už bol spustený. Študent alebo skupina študentov ale musia mať základnú myšlienku, hrubé rysy toho, čo chcú robiť. Jedným z hlavných kritérií výberu je znalosť angličtiny, pretože náborový pohovor aj školenia robia zahraniční lektori. Zároveň chceme umožniť študentom precvičiť si cudziu reč. Je dôležité spomenúť, že zvyčajne nezapájame študentov v prvom ročníku, lebo tí ešte veľa o univerzite nevedia. Ideálni sú druháci a tretiaci, pretože keď spustia projekt, môžu na ňom pracovať dva, prípadne tri roky, zabehať ho, a potom nájsť študentov, ktorí budú v aktivite pokračovať. ULDP má aj web, adresa je: www.geocities.com/uldp. Na stránke sú fotky z predchádzajúcich tréningov, informácie o nás, požiadavky na uchádzačov, popis spôsobu prihlásenia sa. Uzávierka prihlášok na tento rok je prvého mája."
Ako vyzerá deň na tatranskom tréningu?
"Každý je iný," tvrdí Igor. "Tréningy sú zamerané pochopenie významu tímovej práce, na rozvíjanie vodcovských zručností a schopností. Používame špecifické techniky učenia, ktoré nútia ľudí pracovať v skupinách. Skupiny tvoria ľudia, ktorí sa navzájom nepoznajú. Riešia zložité úlohy, učia sa dôverovať jeden druhému a spoliehať sa jeden na druhého. Týždeň zvyčajne zakončíme výstupom na Rysy. Snažíme sa upevniť vzťahy medzi nimi. Fyzicky namáhavý výstup je istým spôsobom hraničnou situáciou, keď človek siaha na dno svojich síl. Niektorí sú zdatnejší, iní menej, a my chceme dosiahnuť, aby silnejší motivovali slabších a pomohli im. Chceme, aby sa všetci dostali do cieľa. Aby pochopili, že takto to má byť nielen pri náročných výstupoch ale aj v každodennom živote. Možno to vyzerá príliš vážne, no v skutočnosti si užijeme aj veľa zábavy", uzatvára svoje rozprávanie Igor.
Cesta do vysokopostaveného cieľa je často dlhá a ťažká. Záleží však len na vás, či sa pri malých pošmyknutiach zasmejete, poučíte a budete pokračovať ďalej. Ak sa rozhodnete zapojiť do programu ULDP, pri udržiavaní rovnováhy vám budú asistovať dobrovoľníci z Peacecorps. Stačí nápad a troška odvahy. Je totiž veľmi pravdepodobné, že nechýbali ani v štartovacom kapitále napríklad Billa Gatesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.