Je príjemné počuť, že aj na východe sa nájdu bystrí študenti, ktorí dokážu svoj potenciál oproti tým
ostatným bystrým dokonalejšie zhodnotiť. Práve do takejto skupiny úspešných, zo šede vystupujúcich, patria aj Peter Pohanka a Ján Ďurišin, študenti druhého ročníka Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Práve táto dvojica uchmatla prvenstvo ostatným siedmim tímom zo Slovenska v celoslovenskom finále v počítačovej simulácii MESE.
Bolo by vhodné objasniť, o čo v počítačových simuláciách vlastne ide. Je to náplň voliteľného predmetu s krycím názvom Manažérske hry, ktorý sa objavil tohto roku po prvý krát v ponuke voliteľných predmetov študentov ekonomickej fakulty.
Vysokoškolské manažérske hry sú akousi analógiou simulácií MESE, s ktorými sa študenti SŠ majú možnosť stretnúť v rámci projektu Aplikovanej ekonómie na stredných školách, ktorý zastrešuje organizácia Baťa Junior Achievement. Tá drží záštitu aj nad zaškoľovaním a náplňou tohto voliteľného predmetu na školách vysokých. Študenti v rámci hier simulujú skutočnú situáciu trhu niekoľkých firiem, ktoré v závislosti od limitov investícií, daňových sadzieb a úverových limitov, investujú fiktívne finančné prostriedky do marketingu, výskumu a vývoja, rozhodujú o kapacite svojich tovární, o výške kapitálových investícií a cene produktov. Všetky firmy majú rovnaké východzie podmienky a ich snahou je získať najlepšie postavenie na trhu. Teda zarobiť čo najviac, získať na trhu čím väčší podiel, mať čo najmenej zásob, prosto snažia sa byť lepšou firmou ako tá konkurenčná. Práve od týchto cieľov a ich konkrétneho naplnenia sa odvíja index, ktorý je hlavnou známkou a zároveň prostriedkom porovnania úspešnosti jednotlivých firiem. Čím je index vyšší, tým vyššie je aj firma v celkovom rebríčku.
"Boli sme len lepší ako konkurenti", začína skromne Peter Pohanka, jeden z víťaznej dvojice, ktorá sa v prvý aprílový víkend (6. 7.4.) vybrala do Pezinskej Baby na celoslovenské finále zvíťaziť. Zišlo sa tam osem najlepších študentských dvojíc zo Slovenska, ktoré tvorili tímy z Prešova (1 tím), Košíc (1), Banskej Bystrice (1) a Bratislavy (5 tímov).
Keď vezmeme do úvahy, že hlavným kritériom pre porovnanie a víťazstvo je čo najvyšší index, je zrejmé, že študentom pri rozhodovaní a prehodnocovaní ich ďalších rozhodnutí pomáha práve on. A práve vďaka nemu nabralo finále dramatický spád. "Až do konca sme nevedeli, aké indexy máme my a aké konkurencia. Dosť to skomplikovalo celú situáciu." , približuje napätie počas finále Jano. "Vôbec nebolo jednoznačné, ako to dopadne", pripája sa Peter a dodáva: "No, vyhrali sme. Do karát nám hralo aj to, že sme mali s týmto programom skúsenosti aj zo strednej školy. Už vtedy sa nám podarilo dostať do finále. Jano bol myslím tretí, ja s mojím spolužiakom sme zas uspeli v prípadovej štúdii pre hlavného sponzora vtedajšieho slovenského finále."
Ruku k dielu priložil aj Ing. Marián Gál, ktorý sa výučbou a vedením tohto predmetu na Ekonomickej fakulte zaoberá. Okrem bežnej prípravy zorganizoval pre spomínanú dvojicu aj štyri cvičenia navyše ako predprípravu. Môže byť na svojich študentov právom pyšný. A ako sa im odvďačil? "Pozval som ich na pivo. Ozaj som nečakal, že sa im podarí vyhrať." Na to, či sa jeho radosť nejako odrazí na výške a udeľovaní zápočtu, dodal: "Samozrejme. Za simulácie v prvom semestrálnom zadaní majú plný počet bodov."
Celý víkend prebiehal v duchu prednášok a zápolení. Na ilustráciu so smiechom Jano dodáva: "Mali sme tam aj vedľajšie aktivity. Medzi ne patrilo aj riešenie vtipných prípadových štúdií. Napríklad sme mali skonštruovať zariadenie, pomocou ktorého sa dá dopraviť vajíčko z výšky troch metrov na zem, pričom k dispozícii nám poskytli 15 slamiek, 10 špáradiel a 60 cm lepiacej pásky. Vznikli z toho dosť vtipné výtvory."
Na zhrnutie sú vhodné Peťove záverečné dojmy: "Sme veľmi radi, že sme zviditeľnili východ. Dokázali sme, že aj tu sú veľmi schopní študenti, v prípade týchto simulácií, najschopnejší :)."
Aj napriek tomu, že Ekonomická fakulta TU je relatívne mladá, vychováva kvalitný študentský potenciál, ktorý sa dokáže zaskvieť aj v celoslovenskom merítku. Ak sa chalanom podarí prebojovať až do Singapuru, bude to úspech národný, a tých 40 tisíc "doláčov", ktoré by tam eventuálne mohli vyhrať, im vďačne poprajeme.
Autor: Katarína Meščanová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.