s veľkým S aj končí. ANO je totiž iba ďalšou z variácií na už veľmi neoriginálnu tému - nové tváre v politike. Alebo - ak chcete - spasitelia a mesiáši medzi nami.
Základná zostava, ktorú Rusko predstavil, je svojou skladbou politicky nečitateľná, strihnutá presne podľa "copyrightu" Róberta Fica. Prípravný výbor ANO tvorí nadprezentácia stredných manažérov, finančníkov a podnikateľov, teda prostredia, v ktorom sa Rusko dlhodobo pohybuje. Do toho ide strik vyslúžilých športovcov, mediálnych hviezdičiek z Ruskovej stajne a (pre dodanie "odbornosti") kompozíciu spestrujú aj dve nominácie z akademickej pôdy. Prekvapením azda je, že chýba lepšie zastúpenie showbiznisu - dojem by iste zvýšil nejaký spevák, herec, misska, prípadne povrazolezec. Najväčšmi zo všetkého by sa hodil kúzelník.
Nedôveryhodnosť strán, ktoré takto na Slovensku už masovo vznikajú, vyplýva z ANTIPOLITICKEJ podstaty takýchto personálnych únií. Normálne a POLITICKÉ totiž je, ak okolo základného programu či vízie spoločnosti, ktoré ktosi sformuluje a hlása, sa prirodzene akumuluje skupina ľudí, ktorá svojou početnosťou prerastá v objednávku, až to celé vyústi do vzniku strany. Prvotné sú teda vízia a program, až sekundárna je inštitúcia-strana. ANO (a pred ním Smer či Stred) je preto politikou naruby, lebo kľúčová je tu osoba, ktorá z akýchsi dôvodov potrebuje či chce vlastnú stranu. A až na konci príde (??) to, čím musí normálna politika začínať - spoločná vízia, koncepcia, program. Pre vznik strany nie je argumentom, že niekto chce "ísť do politiky" (dlhoročné avízo Ruska), ale iba konzistentná predstava o spoločnosti, krajine a správe vecí verejných.
Takú Rusko nemá, ponúka teda svoju osobu a zhluk ďalších, ktoré žiadnu predstavu nevlastnia takisto. Aspoň teda nie tým sú Kropilák, Tittel či Černá známi, že by akúsi predstavu a spoločnosti vlastnili. Programové priority, ktoré Rusko ohlásil, podľa toho aj vyzerajú: Práca, zdravie, vzdelanie a bezpečnosť. Všimnime si tú bezradnosť a prázdnotu - ktorá z existujúcich strán už toto všetko za priority nepovažuje?! (Porovnajme so Smerom, tiež má 4: Oživenie výroby, poľnohospodárstvo, informatika a vzdelanie, bezpečnosť). Samozrejme, za týmito heslami nie je žiadny obsah; keby sme sa dnes spýtali 15 členov prípravného výboru, ako teda riešiť napr. nezamestnanosť, dostali by sme 16 odpovedí. Oni sa ujednotia - potom, až bude program. Ešte ho nemajú. Tým pádom ale ani zrozumiteľný POLITICKÝ dôvod, aby SPOLOČNE zakladali stranu.
Aha: "Dôvodom vzniku strany je nespokojnosť členov prípravného výboru so súčasnou situáciou a smerovaním Slovenska", hovorí Pavol Rusko. To je fajn, takých by nás ale bolo. Ak je spoločný menovateľ "nespokojnosť", tak je žalostne nízky. Dobre, sú nespokojní, prečo ale už nie sú dávno v Smere?! Ficova strana sa predsa zhúfovala pod rovnakou agendou. Odpoveď je jednoduchá: Týchto Fico pozvať mezdi svoje špičky zabudol (a obyčajní členovia predsa nebudú, na to sú príliš "prominentní").
ANO je skrátka ďalším míľnikom na ceste k rusifikácii slovenskej politiky. Práve Rusko (štát) je vzorom, kde dominujú subjekty, ktoré sú personálnymi úniami vplyvných osobností zastrešených nejakým ústredným zakladateľom. Tieto strany nemajú politický základ, miesto neho vytvára ilúziu obsahu a sily virtuálna realita médií. Vlastnícky podiel budúceho predsedu ANO v Markíze (ktorý síce Rusko /osoba/ kamsi prevedie, de facto však jeho vplyv zostane) je vôbec najväčším kazom tohoto spolku. Ide o kríženie záujmov, aké je v demokratickej krajine jednoducho neprípustné. Rusko - ako každý - má právo vstúpiť do politiky, ale v takom prípade by mal všetky majetkové väzby na Markízu definitívne preťať. A nie kamsi prevádzať...
Aj napriek kritike vládnej garnitúry, v porovnaní so Smerom bude nový subjekt stáť omnoho bližšie ku koalícii. To sa dá odčítať z mnohých signálov, nielen z Ruskovho vyhlásenia, že "s HZDS iba v prípade fatálneho zlyhania vládnych strán". Predovšetkým je to však zrejmé z najväčšej personálnej bomby, ktorou nie je nikto z prípravného výboru, ale Rudolf Zajac. Ide o bývalého predsedu konzultačného zboru DS a autora jej zdravotníckeho programu, ktorý minulý týždeň vystúpil z DS toho istého dňa, čo jeho brat Peter Zajac zložil poslanecký mandát. Rudolf Zajac, ktorý sľúbil ANO spoluprácu, navrhuje bezpochyby najradikálnejšiu a najúčinnejšiu zdravotnícku reformu, aká vo východnej Európe kedy uzrela svetlo sveta. R. Zajac zdôvodňuje svoj šokujúci prestup tým, že pre naplnenie svojich vízií potrebuje politickú podporu, ktorú v koalícii vôbec nenašiel. Pre nečitateľnosť ANO je však veľmi otázne, či získa túto podporu aspoň v novej strane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.