privatizácie Mária Machová. Neformálneho krstu, alebo ako stálo na pozvánke "Desiaty u čižmičky", (čižmička je familiárne oslovenie poslankyne SOP Čižmárikovej) sa včera zúčastnili prednostovia okresných úradov, konzuli, šéfredaktori a ďalšie zaujímavé persóny z Košíc a okolia. K. Čižmáriková sa uviedla do povedomia verejnosti najmä pri nedávnej rozprave v parlamente o interupciách.
Treťou dámou, ktorá sa včera okrem K. Čižmárikovej a M. Machovej ujala hostiteľskej úlohy, bola ich ďalšia stranícka kolegyňa Helena Novotná, šéfka okresnej rady SOP v Rožňave. No a keďže sa stretli tri ženy, navyše angažované v politike, ústrednou témou rozhovorov nemohlo byť nič iné, ako uplatnenie nežnejšej polovičky ľudstva v politike a ekonomike. Téma je to o to vážnejšia, že aj výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien odporučil Slovensku v rámci jeho integračných ambícií prijať osobitné dočasné opatrenia, ktoré by zabezpečili prijateľnú účasť žien v politike. Podľa návrhu SOP, ktorý chce táto strana pri prerokúvaní novely volebného zákona predložiť do parlamentu, by sa mala prijať povinnosť 30-percentného zastúpenia žien na predvolebných kandidátkach jednotlivých politických strán. Ako povedala K. Čižmáriková, zatiaľ v predbežných diskusiách ani jedna z parlamentných strán nemala voči tomuto návrhu vážnejšie výhrady.
"Na Slovensku žije o 1,9 percenta viac žien ako mužov," vyrukovala M. Machová ako ekonomická ministerka s číslami. "Zastúpenie žien vo verejnom živote tomu však ani zďaleka nenasvedčuje. V našom 20-člennom vládnom kabinete sú len dve ženy. Pritom priemer v Európskej únii predstavuje 17,5 percenta. Najlepšie sú v tomto smere škandinávske krajiny. Vo fínskej vláde majú ženy 30-percentné zastúpenie a vo švédskej dokonca polovičné."
Ministerka pripomenula, ako to vyzeralo so zastúpením žien v slovenských vládach po roku 1989. V Čičovej bola len jedna žena, v prvej Mečiarovej pre istotu žiadna, v Čarnogurského dve, v druhej Mečiarovej tri, v Moravčíkovej jedna, v tretej Mečiarovej štyri a v súčasnej Dzurindovej dve. Podľa M. Machovej je to žalostne málo. Zastúpenie žien na kandidátkach politických strán bolo málopočetné, nehovoriac už o tom, že obsadzovali zväčša spodnejšie, teda ťažšie zvoliteľné priečky v súpiske kandidátov. Navyše po vzniku koalícií sa do spoločných zoskupení dostávali najmä muži, keďže tí ako lídri figurovali na čele kandidátok. Výsledkom je len skromné zastúpenie žien v parlamente. Riešením by podľa SOP mohlo byť zavedenie kvóra. Podobné opatrenie uviedli do života napríklad vo Francúzsku, Škandinávii, Belgicku či Slovinsku.
Keďže reč bola o ženách a ich upaltňovaní v politike, nedalo nám, aby sme K. Čižmárikovú nepodpichli, prečo si teda zamestnala dvoch šarmantných asistentov a nie asistentky. "Sme trojčlenný tím a keďže som v ňom ja, máme 33,3 percentné zastúpenie žien."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.