úpadku mužského basketbalu. Po vypadnutí z I. ligy sa káder mužstva rozpadol a v sezóne 1966/67 obsadila Lokomotíva pod vedením staronového trénera Mikuláša Kvoleka posledné miesto aj v druholigovej súťaži a vypadla do oblastných majstrovstiev. V nasledujúcej sezóne, 1967/68, skončila v oblastných majstrovstvách tretia a na poste trénera sa udiala zmena, keď si na kormidelnícku stoličku zasadol Milan Benko.
Sezóna 1968/69 sa hrala v telocvični na Sídlisku II. V zostave Prešovčanov figurovali mená Tkáč, Lux, Baran, Makúch, R. Nižník, Hospodár, Vaľko, Blaštiak, P. Nižník, Lackner a hrajúci tréner Benko. Lokomotíve sa podarilo so štvorbodovým náskokom postúpiť do II. ligy. Dušou basketbalu bol v týchto rokoch Milan Benko, ktorý hral, trénoval a zastával aj funkcie vedúceho mužstva a hospodára. V sezóne 1969/70 sa na trénerskom poste po prvýkrát objavil Marián Vojčík. Káder s novými menami - Dirgom, Linhartom, Matuškom a Kurucom splnil výkonnostný cieľ a udržal II. ligu.
Časté zmeny trénerov pokračovali aj ďalej - v sezóne 1970/71 po treťom kole sa ujal mužstva Ivan Bovan a družstvo sa napokon v II. lige udržalo, v nasledujúcej sezóne však skončilo predposledné, trináste a vypadlo do krajských majstrovstiev. V nej sa Prešovčania potácali dve sezóny a náznak zlepšenia nastal až v sezóne 1974/75, kedy skončili druhí. Hneď v nasledujúcom ročníku 1975/76 súťaž vyhrali a postúpili do II. Slovenskej národnej ligy. O postup sa zaslúžili Činčár, Ritly, Konival, Kollár, Chovanec, Makuch, Kažimír, Žilka, Tkáč, Čiernohorský, Benko a Kačmarík.
V nasledujúcich sezónach sa Lokomotíva etablovala v druholigovej súťaži. Od sezóny 1976/77 vymenil na trénerskom poste Tkáča Milan Benko, káder doplnili Šilan a Mišenko. Prešovčania boli úspešní najmä doma, z dvanástich mužstiev obsadili ôsmu priečku. V nasledujúcom ročníku sa vrátili do telocvične Pdf UPJŠ na vtedajšej Gottwaldovej ulici, káder doplnili Troliga a Povýšil, napokon obsadili 9. priečku. V sezóne 1978/79 skončila Lokomotíva ako najlepšie východniarske družstvo v II. lige na 4. mieste. Oporami boli Činčár, Šilan a Kažimír, ktorý bol najlepším strelcom s úctyhodným priemerom 28,4 bodu na zápas.
Sezóna 1979/80 bola pre Lokmotívu jubilejná, oslavovala 25. výročie založenia, avšak takmer sa neskončila dobre. Pod vedením Juraja Filčáka sa po reorganizácii súťaže hralo v skupinách východ a západ po ôsmich družstvách. Pre neustále problémy s telocvičnou však vyzerala situácia veľmi vážne a dokonca sa hovorilo o odstúpení zo súťaže. Po dohodou so Sláviou UPJŠ Prešov sa v jej telocvični odohrali aspoň majstrovské stretnutia. Lokomotíva obsadila 7. priečku v skupine východ. Na neutrálnej pôde v Žiline družstvo prehralo kvalifikačný zápas s Trenčínom a malo sa so súťažou lúčiť. Vďaka nezáujmu Levíc postúpiť do II. ligy však ostala táto súťaž v Prešove aj naďalej.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.