Premiér a niekoľko jeho ministrov tu majú v pláne predovšetkým hovoriť o alarmujúcej miere nezamestnanosti ako aj o ďalších problémoch, ktoré kvária tento kraj. Už teraz je jasné, že o týchto problémoch sa bude rokovať bez dvoch zrejme najkompetentnejších ministrov v tejto veci. Bez P. Magvašiho a B. Schmögnerovej. Túto záležitosť síce ponechal krajský prednosta Š. Vranovský bez komentára, avšak k plneniu vládnych sľubov už taký zhovievavý nebol...
"Z minulého výjazdového zasadnutia vlády sa splnila len jediná vec - oddĺženie. Dali nám síce 220 miliónov na oddĺženie, lenže teraz sme na tom rovnako. Rovnako zle... Aj prostredníctvom verejnej mienky by sme chceli apelovať na vládu, aby splnila aj svoje ďalšie predchádzajúce uznesenia napr. o bani Mária a odvodnení Východoslovenskej nížiny. Verím, že si túto iniciatívu všimne aj prezident R. Schuster a predseda parlamentu J. Migaš."
Š. Vranovský preto chce s premiérom predebatovať najmä vládnu politiku ohľadom rozdeľovania finančných zdrojov. Predloží mu s menšími úpravami ten istý materiál ako pred piatimi mesiacmi. Položil si aj otázku, prečo Dzurindu a spol. netrápi, že sa kraj opäť dostal do existenčných finančných ťažkostí, keď sa koncom roka oddĺžil.
"Musíme im to lopatisticky vysvetliť. Ich bláznivá metodika prideľovania financií vychádza zo štatistiky ešte z roku 1996 a nerešpektuje ani infláciu. Stačí sa pozrieť na grafy prideľovania finančných prostriedkov a vidíme, že skáčeme ako opice. Z konára na konár..."
Najviac nevyrovnaných účtov pri plnení úloh z posledného výjazdového zasadnutia má podľa Š. Vranovského minister dopravy J. Macejko. Hoci podľa vtedajšieho uznesenia sa mali previesť všetky štátne cesty z majetku mesta do vlastníctva štátu, nič také sa neudialo. Nezačala sa ani 2. etapa rekonštrukcie križovatky Sečovská - Sečovská a z vládneho "balíčka" akosi vypadla aj štvorprúdová rýchlostná komunikácia Košice - Miškovec.
"Pri prevode ciest nám štátni úradníci dávajú nesplniteľné podmienky. Ďalej viem aj pochopiť, že peniaze na výstavbu diaľníc nie sú. Ale prečo nám ich vláda vie zabezpečiť až po roku 2020 mi nie je doteraz jasné... Priznám sa, že sme s tým aj počítali, a tak sme sa chceli napojiť rýchlou cestou na dopravnú sieť v Maďarsku. Lenže odkázali nám z vlády, že začatie jej výstavby bude najskôr po roku 2004... Vraj je tam menšia hustota premávky ako na porovnateľných cestách na Západnom Slovensku."
Na zajtrajšom rokovaní vlády chce prednosta predložiť aj vlastné návrhy na oživenie ekonomiky v kraji. Prioritou by podľa neho malo byť druhotné využitie geotermálneho tepla z Ďurkova. Vládu by pritom chcel požiadať o vyhlásenie tejto lokality za priemyselný park, pričom sa sám ponúkol, žeby mohol byť jeho garantom. Zároveň by sa tam zriadila obchodná a priemyselná zóna, kde by sa okrem výroby tepla využívala geotermálna energia aj na "pohon" plaveckých bazénov alebo pestovanie zeleniny, či kvetov. Jej vybudovanie by síce stálo okolo 5,9 miliardy Sk, avšak malo by priniesť prácu vyše 1500 ľuďom.
Podľa Vranovského sa uvažuje v kraji aj s výstavbou priemyselných parkov medzi Košicami a Prešovom, v Pereši, na Bočiari, v Spišskej Novej Vsi a Rožňave. Na rokovaní vlády by si s ministrami rád podiskutoval aj o tom, prečo sa peniazom na tieto projekty "nechce" doraziť na východ republiky... Ako ešte dodal, je presvedčený, že keby sa voda z geotermálnych vrtov pri Ďurkove dala nejak previesť do Bratislavy, tak už tam žblnkoce...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.