si trhu alebo zdrojov zásobovania, je veľmi zjednodušene povedané cieľom nového Zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý v týchto dňoch vyšiel v Zbierke zákonov. Účelom novej právnej normy je totiž "ochrana hospodárskej súťaže na trhu a vytváranie podmienok pre jej ďalší rozvoj, ako aj podpora hospodárskeho rozvoja v prospech spotrebiteľov."
Zákon podrobne definuje jednotlivé formy nedovoleného obmedzovania súťaže (dohoda a zosúladený postup podnikateľov obmedzujúci súťaž, záväzky obmedzenia alebo kontroly výroby a odbytu, zneužívanie ekonomickej sily a zneužívanie dominantného postavenia na trhu apod.) a veľkú pozornosť venuje koncentrácii ako procesu ekonomického spájania podnikateľov. Jednou z dvoch výnimiek koncentrácie povedané rečou novej právnej normy je to, ak banky, vrátane pobočiek zahraničných bánk, poisťovne a ďalšie finančné inštitúcie, ktoré obchodujú s cennými papiermi na vlastný alebo cudzí účet, "dočasne získajú cenné papiere s cieľom ich ďalšieho predaja, čo im umožňuje získať kontrolu nad podnikom." Druhou výnimkou je dočasné získanie kontroly nad podnikom v súvislosti so Zákonom o konkurze a vyrovnaní... Všetko ostatné je už nepovolená koncentrácia, pravda, zákon definuje, že koncentrácia podlieha kontrole predovšetkým vtedy, ak spoločný obrat jej účastníkov je najmenej pol miliardy korún alebo ich spoločný podiel na trhu v konkrétnom druhu tovaru alebo služby presahuje 25 percent.
Každú koncentráciu, ktorá podlieha kontrole, musia jej účastníci oznámiť Protimonopolnému úradu najneskôr do tridsiatich dní po uzavretí zmluvy. Oznámenie musí obsahovať "základné informácie o účastníkoch" a okrem iného aj "údaje o majetkovom a finančnom prepojení" a "údaje o personálnom prepojení". Úrad potom vydá rozhodnutie o tom, že s koncentráciou buď súhlasí, keďže nevytvára alebo neposilňuje dominantné postavenie na trhu, alebo koncentráciu jednoducho zakáže. Nie je bez zaujímavosti, že na ústnom pojednávaní pred Protimonopolným úradom sa teoreticky môže zúčastniť ktokoľvek, ak "písomne požiada o účasť na pojednávaní a preukáže záujem na veci". Môže to byť ozaj ktokoľvek, zástupca právnickej osoby, podnikateľ ako fyzická osoba, ale aj bežný človek, spotrebiteľ tovaru či služieb... Nielenže sa môže na pojednávaní zúčastniť, ale dokonca aj vyjadriť svoje stanovisko.
Za porušovanie ustanovení zákona bude môcť Protimonopolný úrad ukladať skutočne mastné pokuty. Za tzv. kartelové dohody o cenách a rozdelení si trhu a za preukázané zneužívanie dominantného postavenia možno podľa zákona napariť podnikateľovi pokutu do výšky desiatich percent z jeho ročného obratu, resp. vo výške desať miliónov korún!!! Za to, že podnikajúci subjekt v určenej lehote nepredloží Protimonopolnému úradu požadované doklady alebo informácie alebo predloží neúplné či nepravdivé doklady, si môže vyslúžiť pokutu až do výšky jedného milióna. Načim ešte uviesť, že zákon, ktorý nadobudne účinnosť prvého mája, ukladá všetkým orgánom štátnej správy a orgánom územnej samosprávy dbať o to, "aby zjavnou podporou zvýhodňujúcou určitých podnikateľov neobmedzovali súťaž."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.