januára 1976) bol v roku 1994 draftovaný Washingtonom Capitals, a to v 10. voľbe z 249.miesta. Prvý zápas v NHL odohral 13. apríla 1996 proti Buffalo Sabres, pred pár dňami si teda pripomínal 5. výročie štartu v NHL. Dodajme, že predtým hrával za IS Banská Bystrica (1993/94, 25 zápasov - 3 góly, 6 asistencií) a Portland Winterhawks (1994 - 1996, 126 zápasov - 79 gólov, 88 asistencií). Prvý gól v NHL dal 181 centimertrov vysoký a 86 kilogramov vážiaci hráč 5. októbra 1996 proti Chicago Black Hawks. V polovici marca bol po piatich r trejdovaný z Washington Capitals do Montrea Canadiens, hneď v prvom zápase, v 28. sekunde 1. tretiny proti Carolina Hurricanes dal premiérový gól v drese 22 - násobného víťaza Stanley Cupu. Má rád taliansky kuchyňu, počúva U 2 a Lennyho Krawitza, v Banskej Bystrici jazdí na Jeepe Cherokee, za mlákou na Harley Davidson a BMW 540, spoznáte ho podľa charakteristického odfarbeného účesu. V sezóne 1997/98 hral vo finále Stanley Cupu (Detroit - Washington 4:0) a za Slovensko doteraz nastúpil deväťkrát.
* * * * *
Hodnotenie sezóny?
V každom prípade to bola výnimočná a špecifická sezóna. Prvýkrát som bol trejdovaný, nebol som zranený, celkovo môžem byť spokojný. Ináč bola v pohode, "urobil" som najviac bodov v sezóne, takže aj z tohto hľadiska to bolo dobré.
Dosiahli ste v nej aj prvý hetrik v kariére v NHL. Zápas s Detroitom bol vôbec zaujímavý.
Pred ním som bol suspendovaný na štyri zápasy. Aj diváci si mysleli, že to bolo nespravodlivé. Miestne rádio preto pri mojom návrate urobilo takú promotion. Jej podstatou bolo, že kto si najvernejšie vlasy upraví v mojom štýle, dostane môj dres a zadarmo bude môcť i na zápas s Detroitom. Už od piatej hodiny ráno stálo pred rádiom množstvo ľudí. Nakoniec sa na zápas takto dostalo 200 odfarbených fanúšikov. A ja som v ňom dal tri góly, jednoducho, bol to vydarený večer.
K trejdu. Nebol to šok z toho hľadiska, že ešte po skončení minulej sezóny vás generrálny manažér Capitals George McPhee vychvaľoval a vravel, že vás chce v tíme, keďže podľa jeho názoru ste schopný dávať 30-40 gólov v sezóne?
Šok to až taký nebol. Dosť sa o tom špekulovalo. Washington potreboval do play off nejakého silného centra, ak chcel Trevora Lindena, musel niečo dať. Montreal chcel mňa, vo Washingtone premýšľali, Montreal však nechcel nikoho iného... skončilo to tak, že sa dohodli ja som šiel do Montrealu, Linden do Washingtonu.
Trochu paradoxné. V auguste minulého roka sa rozprávalo o odchode Petra Bondru z Washingtonu, vy ste sa vyjadrili, že vám to bude ľúto. Bondra je vo Washingtone, zdá sa, že chytá druhú streleckú mladosť, vy ste inde.
Tak to býva. V Amerike a v NHL nikdy neviete... Jeden deň ste tu, druhý deň na úplne opačnom konci Ameriky. Taký je už náš chlebík.
Čo ten váš? Plus? Mínus?
V prvom momente som to bral ako mínus, bol som dosť prekvapený. Keď sa na to pozerám teraz, vidím to ako plus. Hokej je tu doslova ako náboženstvo, diskutujú o ňom mladí, starí, muži, ženy, všetci...
Montreal Canadiens, v posledných rokoch, no nič moc.
Robia prestavbu tímu. Sú tam dobrí hráči, potrebujú vylepšiť obranu. V nej majú mladých hráčov, chcú ju vystužiť skúsenejšími. Uvidíme, aká bude budúca sezóna, hádam sa to ukáže už vtedy, keď prídu hráči do kempu. Cieľom však je dostať sa do play off, predpokladá sa, že by sme mohli byť lídrom konferencie.
Keď ste prestupovali ,alebo keď vás "prestupovali", išli ste do najslávnejšieho tímu histórie NHL. Mysleli ste aj na to?
Určite. Už len keď vchádzate do šatne a vidíte všetky tie mená, roky Stanleyho poháre, cítite tradíciu. Okolo mužstva sa pohybuje množstvo novinárov, cítite záujem je to iné, ako vo Washingtone.
Montreal, Québec je frankofónna oblasť, Washington a východné pobrežie anglofónna. Pociťovali či pociťujete problém v tomto smere?
Žiaden! V Montreali sa rozpráva aj po francúzsky, aj anglicky, takže v tomto smere tu problém nie je. Ja využívam angličtinu, tak ako vo Washingtone, nevnímam teda rozdiel.
Montreal vyhrával v 60., 70. rokoch, naposledy zvíťazil v Stanley Cup v roku 1993. Spomínaná prestavba chce tú slávnu éru vrátiť?
Určite chce. V prvom rade by mala dostať mužstvo do play off, prvý rok totiž ťažko robiť výraznejšie zmeny. Postupne sa však do mužstva chcú zabudovávať kvalitnejší hráči. Aj keď v tomto smere to majú kanadské kluby ťažšie predsa len americký dolár je silnejší ako kanadský, v tom sú tieto tímy znevýhodnené. Lepší hráči idú radšej do bohatších amerických klubov. Uvidíme, teraz zobral klub nový majiteľ, zistilo sa, že tiež nevie, či má potrebné peniaze...
To, že by Montreal, podobne ako trebárs Quebec zmizol z hokejovej mapy, však hádam nehrozí?
Pochybujem. V Montreali si tím nepustia. To bola aj jedna z podmienok predchádzajúceho majiteľa, že klub musí ostať v Montreale.
Poďme k slovenskej reprezentácii. Káder vyzerá byť silný, možno najsilnejší za posledné roky.
Uvidíme, ako to všetko dopadne na MS ešte môže prísť pár dobrých hráčov.
Japonsko, Rakúsko, Fínsko. Čo hovoríte na súperov v prvej časti šampionátu?
Fakt neviem. Nikdy som proti nim nehral, neviem ani, akú budú mať na MS silu. Vzhľadom na tú našu by sme však na MS mali hrať o vyššie priečky.
Vy osobne ste niekedy v Nemecku hrali?
Áno. Za Slovensko na predolympijskej kvalifikácii. Pred Naganom.
Richard Zedník v NHL
KlubSezónaZGABZGAB
Washington1995/961000----
Washington1996/9711213----
Washington1997/986517926177310
Washington1998/99499817----
Washington1999/00691916355000
Washington 2000/0162161935----
Montreal2000/0112369----
SPOLU 2696659125227310
Legenda: Z - počet zápasov, G - počet strelených gólov, A - počet asistencií, B - súčet bodov (najprv základná časť, potom tie isté kategórie v play off)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.