kresiel vo vláde, ale dokonca aj samotného premiéra. Vzhľadom na vtedy očakávané posilnenie klubu SOP, kdesi pod čiarou bolo zašifrované, že tým vyvoleným nástupcom by mohol byť aj on.
Nuž, bejvávalo. Časy sa v tejto koalícii veľmi rýchlo menia - a tak zajtra môže byť aj dovidenia: Podpredsedovi vlády pre integráciu sa zrazu klepe pod zadkom stolička vo vlastnej strane a na jeho hlavu padá aj politická zodpovednosť za spreneveru europeňazí na Úrade vlády, kvôli ktorým včera Európska komisia pozastavila vyplácanie prostriedkov pre SR zo svojich fondov.
Okresná rada SOP v Poprade vyzvala v pondelok Pavla Hamžíka, aby odstúpil z funkcie predsedu. Podľa tatranských funkcionárov je údajne SOP pred rozpadom, čo je zapríčinené "voluntaristickým vedením strany a neustálou zmenou stanovísk k rozhodujúcim úlohám vyplývajúcim z volebného programu". Vzápätí sa "spočuteľnil" podpredseda Ján Šimko, "zhodou okolností" pôvodom z Popradu, ktorý kritiku predsedu uznal za legitímnu a nevylúčil svoju kandidatúru na hlavu rozkývanej strany. Prihlásil sa pritom k programu reformy SOP, ktorý predstavila minulý týždeň ministerka Machová.
Ten je naozaj pozoruhodný, akurát je záhadné, akú nadhodnotu či nóvum prináša oproti Hamžíkovým predstavám. Sedem základných krokov k "modernej strane nového stredu" má vyzerať, podľa Machovej, takto: "Programové zakotvenie do ľavého stredu so sociálnou a liberálnou orientáciou, obnovenie hodnôt programu SOP, spolupráca všetkých osobností, ktoré stáli pri vzniku SOP, nastolenie nových vzťahov vo vnútri strany, nová politická kultúra súvisiaca s väčšou transparentnosťou, stabilizácia politického spojenectva s LDÚ a SZS a napokon, príprava projektov, ktoré budú prinášať pre občanov užitočné riešenia ich problémov."
S odpustením za plytvanie papierom, ale tento monumentálny blábol najlepšie vystihuje bezprizornosť experimentu, ktorého personálnou pointou má byť vyštípanie Hamžíka. Toho Hamžíka, ktorý samotný projekt SOP-Nový stred nielenže podporuje, ale ho aj sám vymyslel. Ktoré z vyššieuvedených dutých predsavzatí Hamžík sám nepropagoval?
Existuje legitímny dôvod na prežitie strany, ktorej absolútna špička obhajuje zmysel ďalšej existencie takým duchapustým táraním?! Problémom SOP nie je jej predseda, ale spôsob založenia a jej vnútorná podstata. SOP nie je a nikdy nebola stranou s autentickým politickým obsahom a programom, ale voľným združením za zvolenie svojho expredsedu prezidentom. SOP je v rozvalinách preto, lebo zhluk ľudí, ktorý je jej politickým telom, nemá politickú víziu, čo by spájala a integrovala. Funguje iba pud politickej sebazáchovy, ktorý je však smerom dovnútra negatívnou energiou.
Hamžík nie je žiadny zázrak, ak ho však práve Ján Šimko berie na rohy za "voluntaristické zmeny stanovísk", ide o kritiku nanajvýš pikantnú. Imidž SOP ako bezzásadovej handry je isteže kolektívnejším dielom, na posledných saltách sa však podpísal práve Šimko. Nebol to totiž nikto iný, kto bez odobrenia ústredných orgánov prezentoval "záchranný" variant územného členenia 12+4. Takisto to bol Šimko, ktorý po informačnom embargu Koaličnej rady nevydržal ani dva dni, a vyniesol do médií správu, že asymetrický model je opäť v hre. A do tretice to bol Ján Šimko, ktorý po audiencii u Schustera prišiel s NIKÝM V KOALÍCII nekonzultovaným a výnimočne hlúpym návrhom, aby koordináciu rokovaní o reforme verejnej správy prevzal prezident. Hamžík vskutku nie je ôsmy div sveta, ale v spoločnosti, ktorá si hovorí SOP, je všetko ostatné ešte tri poschodia pod ním.
Hamžík správne ponúkol stranícku funkciu, čo SOP rovnako málo pomôže ako poškodí. Vážnejšie je, že po včerajšku by mal zložiť aj funkciu vládnu: Hamžíkova politická zodpovednosť za machinácie (korupciu, spreneveru, defraudáciu??) vysokého úradníka Úradu vlády, jemu priamo podriadeného, je nespochybniteľná. Aj v prípade, že sa preukáže Hamžíkovo tvrdenie, že zastavené neboli všetky toky z eurofondov ISPA, SAPARD a PHARE, ale iba akési dva posledné projekty. (Čo je veľmi pochybné, keďže zdroje udávajú fantastický, 1,8 miliardový únik.) Tu však ide ešte o viac, než o peniaze (hoci ministerstvo financií udáva, že výpadok môže ohroziť dokonca aj proces reštrukturalizácie bánk): Priamy podriadený podpredsedu vlády spôsobil Slovensku aj obrovské imidžové škody. Politicko-integračné následky žonglovania s európskymi peniazmi môžu byť nedozierne. Veci sa majú asi tak, že pokiaľ zostane integračný podpredseda vo funkcii, zostane aj nedôvera v Bruseli voči Slovensku.
Podľa Bugára pritom podozrenia existovali dávnejšie, iba nebolo dosť dôkazov; Hamžík napriek tomu s odvolaním R.T. vyčkával do polovičky marca. Veruže tak; Hamžík nie je problémom SOP, Hamžík je problémom tejto vlády a krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.