Kapitolky z histórie prešovského mužského basketbalu (IV.)
V sezóne 1980/81 nastala na trénerskom poste zmena. Juraja Filčáka vystriedal staronový tréner Benko. Odišli štyria hráči, zo Zvolena prišla posila Milan Snopko, dorastenci Miščík a Buranovský. Lokomotíva skončila z 8 účastníkov východnej skupiny II. ligy nakoniec štvrtá. Ročník 1981/82 poznamenali zranenia opôr Ľ. Kažimíra a Konivala, na vojenčinu odišiel Snopko. Lokomotíva z 28 zápasov zvíťazila len v 6-tich a to znamenalo posledné miesto a vypadnutie do krajských majstrovstiev. O rok neskôr, v sezóne 1982/83 však vyhrala krajské majstrovstvá pod vedením trénera a zároveň lekára družstva Mariána Makucha. Základný káder družstva tvorili: Činčár, Konival, Snopko, Ritly, Troliga, Andrej a Ján Šilanovci, Čiernik, Kollár, Makovický, Burdelák, Džubák. Vedúcim družstva sa stal dlhoročný úspešný hráč Ľubomír Kažimír.
V ročníku 1983/84 sa trénerom stal Marián Čiernik, jeho asistentom Marián Makuch. Lokomotíva obsadila vo svojej skupine prvé miesto a spolu so Svitom "B" postúpila do krajského finále, kde skončila druhá za víťazným Magnezitom Košice. O rok po víťazstve v skupine zdolala Lokomotíva Slovenská kniha Prešov víťaza skupiny "A" družstvo Krompách a postúpili na kvalifikačný turnaj do Bratislavy, kde zvíťazili s VŠP Nitra, avšak po predĺžení podľahli Mediku Martin a takisto prehrali aj s družstvom Štartu Bratislava, čo znamenalo, že do I. národnej ligy LSK nepostúpila.
Nasledovali sezóny, ktoré sa niesli v znamení neúspešnej snahy postúpiť do II. ligy. V sezóne 1985/86 obsadila v krajských majstrovstvách tretiu priečku, o rok neskôr skončila šiesta. Lokomtívu reprezentovali: tréner Marián Čiernik a vedúci družstva Peter Činčár, hráči Troliga, Pancurák, Wnek, Ferenčák, Hanik, Weis, Baňas, Šilan, Makovický, Povýšil, Snopko, Krištof a z dorastu Zachar a Dobranský. V ročníku 1987/88 so streleckou posilou M. Birošom, a dorastencami J. Bizubom, P. Winklerom a M. Gajdošom obsadila Lokomotíva štvrtú priečku, v sezóne 1988/89 skončila piata.
Až v ročníku 1989/90 po niekoľkoročnom úsilí dosiahli Prešovčania vytúžený cieľ - návrat do I. SNL. Pod vedením Viliama Nižníka sa o postup zaslúžili: Kočiško (380 bodov)/51 troják, Snopko (266), Gajdoš (207), Haník (205), Baňas, Makovičký, J. Bizub, Oravec, Blažej, Biroš, Troliga, Stajančo, Wnek, Miščík, Vojtek.
O rok nato v I. SNL družstvo vedené Viliamom Nižníkom skončilo 15., čo znamenalo vypadnutie. Napriek tomu však družstvo Športklub basket Prešov po odstúpení Bánoviec zotrváva v súťaži aj v nasledujúcej sezóne. Už v sezóne 1991/92 však pod taktovkou V. Nižníka a I. Bovana skončil Športklubbasket Locur Prešov v zložení Schwarz, Gajdoš, J. Bizub, Karniš, Kuľha, Janošov, Šandor, Kuzma, Závecký, Staviarsky, a zo Žiliny sa vrátiaci Višňovský na poslednej 16. priečke a z I. SNL vypadol.
Pád sa nezastavil ani v sezóne 1992/93. Športklub Prešov v II. SNL - skupine východ končí na poslednej siedmej priečke a vypadáva do krajských majstrovstiev. Okyptený káder tvorili Biroš, J. a M. Bizubovci, Závecký, Vojtek, Kiseľa a navrátivší sa Makovický.
Kríza mužského basketbalu v Prešove vrcholila, úplne sa odmlčal. V roku 1995 po turnaji Prešov Cup 1995 na ktorom sa okrem výberu prešovských bývalých hráčov zúčastnili prvoligové družstvá Žiliny, Košíc a Svitu vznikol nový klub BK'95 Prešov. V sezóne 1995/96 novovzniknutý klub absolvoval svoju premiéru v krajských majstrovstvách a po skončení sezóny mu patrila 4. priečka. Pod vedením trénera Juraja Miščíka hráčov, ktorí prešli do klubu z bývalého ŠKB doplnili Hocman, März, Dvorčák, Potoma, Bačenko.
Už v ročníku 1997/98 po prevzatí postu predsedu BK Slavomírom Sopirjakom pod názvom BK'95 Tefix a po posilnení hráčskeho kádra košickými hráčmi Oberučom, Halašom, Dubovským, Kornerom, Frankom, Gašpárkom, Mikolášom, Fedákom a Šaškievičom vybojoval opäť pre Prešov SNL. Po konečnom 2. mieste v krajských majstrovstvách uspel Tefix v baráži so Strojárom Malacky. Trénerom bol Jaroslav Bizub. v roku 1998/99 Posily z Košíc okrem Halašu a Franka odišli a nahradili ich Starzyk, Šalamon, Lopušniak, Votroubek, Majerský, Záboj, Debreceni a z dorastu Butorac. Po skončení sezóny patrila mužom Prešova posledná priečka, avšak pre nezáujem košického DBC zotrvala SNL v Prešove aj na nasledujúcu sezónu. O rok z DBC prišli Marušák, Jankovič, Lenárt, Balog, z dorastu Ilčin a Krajňák. Káder po výraznom oslabení nemal v ťažkej konkurencii veľké nádeje a skončil na predposlednom mieste, čo zároveň znamenalo koniec účinkovania mužského družstva v akejkoľvek súťaži organizovanej SBA.
V tej istej sezóne vzniká BK'99 Prešov, ktorý začína svoju prácu výlučne s mládežou a na úspech bude musieť počkať až do budúcnosti.
(maj)
Autor: ANKETA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.