podľa neho priamo nemala ovplyvniť negociačný proces. "Ten má svoje pravidlá a obsah. Je však zavŕšením domácej prípravy, ktorá je základom pre celkový prístupový proces," uzavrel. Finančná pomoc slúži na preberanie legislatívy, budovanie inštitúcií a celkové vytváranie pripravenosti Slovenska na vstup do EÚ. Dlhodobý výpadok finančnej pomoci by preto podľa Figeľa mohol mať svoj vplyv. "Je dôležité, aby zmrazenie za účelom vyšetrenia či prípadného vyvodenia dôsledkov bolo rýchle," zdôraznil. Pre Slovensko celý prípad podľa neho nevytvára lepšiu dôveryhodnosť. Vyhol sa ale odpovedi na otázku, kto by mal podľa neho niesť politickú zodpovednosť.
Podľa Gyula Bárdosa (SMK) veľkú zodpovednosť za vzniknutý škandál nesie vicepremier Pavol Hamžík, zodpovedný za integráciu Slovenska do EÚ aj za využitie európskych fondov. "SMK malo už pred rokom indície o tomto prípade. Vicepremiér Pál Csáky na to Hamžíka upozornil. Hamžík mu odpovedal, že ak nemá dôkazy, nech takéto veci neiniciuje. Hamžík reagoval dosť nešťastným spôsobom. Naše upozornenie malo reálny základ, upozornenia neboli len z kruhov SMK" povedal Bárdos, podľa ktorého to nie je najšťastnejší obraz Slovenska.
Oľga Keltošová (HZDS) celý prípad považuje za absolutný škandál vzhľadom na naše integračné ambície. "Je to vizitka Dzurindovej vlády a jeho protikorupčného programu, ktorý zostáva len na papieri, skutočnosť je však iná. Na druhej strane j to veľmi nespravodlivé voči tým organizáciám a inštitúciám, ktoré si vypracovali projekty a právom očakávali podporu zEÚ," dodala.
Autor: hr, taa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.