výnimkou cudzích štátnych príslušníkov, ktorí majú poslaneckú imunitu. Do slovenských domácností sa roztrúsi zhruba dvadsaťtisíc sčítacích komisárov, ktorých úlohou bude zmapovať, ako sa za posledných desať rokov zmenilo Slovensko. Posledné sčítanie ľudu sa totiž uskutočnilo v roku 1991. Keďže podľa metodiky OSN je potrebné tento proces opakovať každých desať rokov, okolo roku končiaceho nulou, nastal ten správny čas. Sčítanie sa začne 19. mája a skončí 10. júna, pričom rozhodujúcim okamihom bude polnoc z 25. na 26. mája. Ak sa niekto narodí, prípadne zomrie po tejto polnoci, už nebude započítaný. Každý obyvateľ je povinný vyplniť list obyvateľa a domový, prípadne bytový list. Za malé deti budú listy obyvateľa vypisovať ich zákonní zástupcovia.
V súvislosti so sčítaním obyvateľstva sa ľudia boja, hlavne zneužitia osobných údajov. Treba však upozorniť na to, že naše tlačivá sú jednoduchšie než mali napríklad Česi a ich anonymita bude zaručená. Rodné čísla ani iné osobné údaje sa do listov obyvateľa vpisovať nebudú a komisári tam neuvedú ani konkrétne mená a priezviská. Okrem toho, po ukončení celého procesu budú všetky hárky skartované a nikde sa nebudú archivovať, povedala vedúca odboru všeobecnej a vnútornej správy Okresného úradu v Gelnici JUDr. Katarína Šmelková. Tento bezpochyby náročný proces sa, pochopiteľne, stretáva s množstvom nejasností a otázok. Týkajú sa napríklad toho, ako budú započítaní ľudia, ktorí budú v tom čase napríklad vo väzení, na vojne, v zahraničí a tiež nesvojprávni obyvatelia. Za ľudí, ktorí majú trvalý pobyt u nás, no dočasne sú v zahraničí, vyplnia listy obyvateľa príbuzní. Najčastejšími prípadmi sú študenti vzdelávajúci sa v cudzine, či ľudia, ktorí tam pracujú, napríklad au-pair. Potrebné údaje za nich môžu vyplniť rodičia, manželia, súrodenci, alebo iní rodinní príslušníci. Za postihnutých obyvateľov, žijúcich v ústavoch sociálnej starostlivosti, všetko vypíšu ich vedúci pracovníci. Podobne to bude vo väzniciach, vysvetlila JUDr. Šmelková.
Zapojiť sa do sčítania a poskytnúť všetky potrebné informácie je povinnosťou každého občana. Za odmietnutie ho môžu postihnúť sankcie aj niekoľko tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.