vyšších územných celkov bude Slovensko rozdelené. Podpora modelu 8+8 naštrbila vzťahy vo vládnej koalícii a dala priestor na rozpútanie politickej vojny medzi stranami o tom, ktorý model je lepší, alebo naopak. Ako vníma reformu a aktuálne politické dianie, sme sa opýtali poslanca SDĹ Ladislava Orosza.
Vedenie SDĽ jednoznačne podporuje model rozdelenia Slovenska na 8 krajov a rovnaký počet VÚC. Okresné orgány strany však jasne deklarovali podporu dvanástim VÚC. Ako vnímate tento rozpor?
Je úplne prirodzené, že v okrese, ktorý by potenciálne mohol byť sídlom vyššieho územného celku môžu byť na reformu iné názory. Ak by mal vzniknúť VÚC Zemplín, je jasné, ktoré mesto by malo byť jeho sídlom. Ak porovnáme potenciálne možnosti Michaloviec a Humenného, tak by to nesporne mali byť Michalovce. V súvislosti s reformou bude treba rozhodnúť aj o počte VÚC, ide však o to, aby sa diskusia viedla v rovine odborných argumentov. Nechcel byť účastníkom nejakého experimentu v súvislosti s reformou verejnej správy, pretože za posledných 10 rokov sme tu mali už dva experimenty, a ďalší si táto krajina už nemôže dovoliť.
Tvrdíte, že z reformy sa stal boj symbolov a že navrhovaná podoba zemplínskeho územného celku nezabezpečí regiónu primeraný rozvoj. Na základe čoho ste sa dopracovali k takému záveru?
Vychádzam z toho, že tendencia v okolitých krajinách je úplne opačná, ako sa razí v reforme verejnej správy u nás. V Poľsku sa prešlo z 49 vojvodstiev na 16, v Maďarsku sa tiež razí tendencia väčších územných celkov. U nás chceme vytvoriť 12 malých územných celkov, čo bude ďaleko nákladnejšie. Ekonomická sila regiónu by mala zabezpečiť jeho rozvoj, podmienky v Zemplíne všetci veľmi dobre poznáme. To sú všetko argumenty, ktoré hovoria pre to, aby sme uvažovali o menšom počte VÚC.
Neriskuje SDĽ brzdením reformy stratu voličov? Trúfate si odhadnúť volebný výsledok SDĽ vo voľbách v roku 2002?
Strany vládnej koalície budú vo veľmi zložitej situácii. Základom úspechu bude presvedčiť ľudí, že tendencie, ktoré sme založili sú správne. To sa podarí len vtedy, ak v poslednej tretine volebného obdobia prijmeme solídne opatrenia a budeme ich vedieť prezentovať. Určite nastane posun v súčasnej politickej scéne v prospech opozičných strán. Za reálny výsledok pre SDĽ považujem dvojnásobok súčasných preferencií, ak nebudeme robiť chyby.
Dnes však hrozí, že sa vaša strana nedostane do parlamentu.
Ak budeme opakovať niektoré chyby z prvej polovice volebného obdobia, tak to skutočne hrozí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.