potravinárskou produkciou, sa stali pre verejnosť takmer prirodzenou realitou. Už nikoho neprekvapuje ani fakt, že v regióne je čoraz viac neobrábanej, ba až zaburinenej ornej pôdy. Ani súkromne hospodáriaci vlastníci, ktorí dostali pôdu do náhradného užívania ju z rôznych dôvodov neobrábajú tak, ako pôvodne prezentovali. Pritom, ako nám potvrdila odborná pracovníčka z odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (PP a LH) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Júlia Zajoncová, podiel hospodárskej pôdy sa neustále znižuje.
"Celková výmera na Slovensku sa za ostatných takmer 60 rokov znížila z 56 na súčasných 50 percent. Dnes nikto nevie predpokladať, ako sa bude situácia vyvíjať v budúcnosti, hoci zákon č. 307/92 Zb. o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu zabezpečuje zachovanie a zveľaďovanie prirodzených vlastností pôdy a jej racionálne využívanie," konštatovala.
Všeobecnú situáciu však neovplyvňujú len spomínané faktory. Istým fenoménom znižovania ornej pôdy a zvyšovania podielu území s trvalou stratou produkčnej schopnosti je aj to, že v posledných rokoch sa podstatne zvyšuje záujem o zastavanie týchto plôch. Spomenieme napríklad akýsi boom výstavby supermarketov a veľkopredajní, priľahlých parkovísk a ďalšej vybavenosti, pričom nejde len o okolie Prešova, ale aj iné okresy. Zaujímalo nás, či sa zväčša zahraniční investori stretli pri schvaľovacích procesoch s prekážkami.
"Pokiaľ sa výstavba plánuje na pôde, ktorá nepatrí do najlepších dvoch bonitných tried v príslušnom katastrálnom území, nie sú lokality osobitne chránené. Ak žiadateľ doloží náležité doklady, nemáme dôvod nesúhlasiť s odňatím pôdy z poľnohospodárskeho fondu. Na druhej strane, problém je aj v samotnom zákone. Ak má napríklad výstavbou supermarketu investor z celej plochy v hrúbke 30 cm zhrnúť prikrývku ornice a premiestniť ju na inú neúrodnú pôdu, spravidla tak neurobí. Jeho náklady by boli totiž oveľa vyššie, ako pokuta, ktorú má zaplatiť za nedodržanie tejto podmienky," vysvetlila nám J. Zajoncová. Ide teda doslova o kolotoč subjektívnych dôvodov, cez ktoré sa nám stráca orná pôda. Ako ďalej poznamenala, poľnohospodárske podniky zase neplatia sankcie za neobrábanú pôdu. Nemajú totiž prostriedky ani na udržanie jej funkčnej schopnosti, ani na pokuty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.