je napríklad hepatitída typu A a B, existujú "diery" časové z hľadiska veku detí, ale aj geografické. Najväčšou bariérou je tu cena očkovacej látky. Slovenská pediatrická spoločnosť a Slovenská infektologická spoločnosť sa už niekoľko rokov pokúšajú bariéru prekonať. Pritom najrizikovejšou skupinou z hľadiska nákazy hepatitídou B, sú adolescenti, začínajúci sexuálne aktivity, neuvedomujúc si, že ochorenie sa môže preniesť aj bozkom. "Diera" však existuje aj v očkovaní proti hepatitíde A, ktorá sa na východe Slovenska objavuje v prostredí so zhoršenými hygienickými podmienkami, najmä u detí. Na rozdiel od západného a stredného Slovenska výnimkou v tomto regióne nie sú ani občasné epidémie.
Štatistické údaje za ostatné dva roky potvrdzujú, že najvyššia chorobnosť bola v Košickom kraji, čo predstavovalo 62 chorých, v Prešovskom kraji 50, pričom v celoslovenskom priemere išlo o 12 ochorení na 100 tisíc obyvateľov. Vlani sa v Prešovskom kraji vyskytli ohniská epidémie v okresoch Vranov nad Topľou, Svidník, Stará Ľubovňa, ale aj Prešov, pričom chorobnosť bola v pomere 56 ochorení na 100 tisíc obyvateľov. Pritom, podľa informácie riaditeľky Štátneho zdravotného ústavu v Prešove Magdalény Čačovej, liečba jedného pacienta so žltačkou stojí v zhruba 60 tisíc korún.
Preventíva prostredníctvom očkovania, hoci si vakcíny musí pacient uhradiť z vlastných zdrojov, je jednoznačne lacnejšia a pre potencionálnu možnosť ochorenia výhodnejšia. "Máme takú informáciu, že z hľadiska pretrvávajúcej chorobnosti bude v tomto roku na očkovanie vyčlenených ešte 6 miliónov korún. Nie zo štátneho rozpočtu, teda z 99 miliónov korún, ktorá štát dáva na očkovanie vo všeobecnosti, ale z privatizačných prostriedkov. Pre nás bude oveľa zložitejšie rozťať gordický uzol a rozhodnúť, ktorú vekovú skupinu detí zaočkovať, aby to bolo efektívne. Už teraz sa ukazuje, že 6 tisíc očkovacích dávok nebude stačiť pre populáciu, ktorá na východe žije vo veľmi zlých hygienických podmienkach," povedala nám M. Čačová.
Nie je žiadnym tajomstvom, že prostriedky budú určené zväčša deťom z vidieckych rómskych osád, ale ani tie ostatné, ktoré sú s nimi v kontakte, nie sú chránené. Na druhej strane, kým časť detí získa očkovaciu látku spomínaným spôsobom, ostatní rodičia ich musia uhradiť z rodinných rozpočtov.
Ako nás informovala Slávka Vancáková z bratislavskej agentúry Omnipublic, jedna z popredných spoločností, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom vakcín, GlaxoSmithKline, prišla s návrhom poskytnúť vakcináciu za zvýhodnených podmienok. Očkovanie totiž pozostáva z postupného podania troch dávok vakcíny a pri tejto kombinovanej dávke je garantovaná ochrana 10 rokov, no jej predpokladaná účinnosť až 30 rokov. Práve spomínaná spoločnosť prišla s návrhom poskytnúť vakcínu všetkým, ktorí sa počas apríla a mája dajú zaočkovať kombinovanou vakcínou, jej tretiu dávku zdarma. Záujemcovia o možnosti očkovania sa môžu bezplatne informovať na telefónnom čísle žltej linky 07/59542282 v utorok a vo štvrtok, alebo prostredníctvom internetu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.