rómsky znamená Neodchádzaj. Je to ako šité na súčasnú situáciu, kedy kvôli najčerstvejšiemu exodu slovenských Rómov do Belgicka nám môže hroziť zavedenie vízového režimu už nielen do tejto krajiny, ale zároveň aj do 15 štátov Európskej únie. Predsedu tohto rómskeho občianskeho združenia Jána Kroka nám povedal, že združenie Nadenáš pôsobí iba v rámci obce, takže na spomínanú situáciu nemá dosah. Práce má však dosť, pretože z približne 2 300 obyvateľov obce je zhruba 900 Rómov. Napriek tomu, že málokto z nich má prácu a väčšinou poberajú sociálnu podporu od štátu, zatiaľ zo Soli za "tiežturistikou" neodišiel ani jediný Róm.
Potiaľ by sa práca rómskeho občianskeho združenia Nadenáš - Neodchádzaj v Soli dala nazvať úspešnou.
Jána Kroku sme sa opýtali aj na jeho názor na súčasné "putovanie" Rómov za "azylom" do vyspelých európskych krajín, ktoré sú pre našich etnoturistov lákavé svojimi najmä finančnými podmienkami pre žiadateľov o azyl: "Ľudia možno odchádzajú aj preto, že sa boja, lebo tu nie sú pripravené podmienky. Kedykoľvek môže spadnúť aj to sociálne. Každý sa poisťuje a ide tam, kde je lepšie. Vidíte sami, ako sa tu ťažko žije. Osobne si myslím, že odchádzať by nemali, lebo zatiaľ ešte nemajú dôvod." J. Kroka pri svojom stanovisku vychádzal zo situácie, v akej žijú Rómovia v Soli: "Žijeme tu ako normálni ľudia. Podmienky nie sú voľajaké perfektné, ale na bývanie sú vyhovujúce. Akurát chýbajú drobnosti ako vodovod a kanalizácia. Lenže to je obecný problém."
Rómovia však odchádzajú aj zo Soli. Avšak za prácou a väčšinou do Čiech. Aj v súčasnosti z obce takto odišlo do stovky Rómov, ktorí cez leto pracujú v rôznych častiach Slovenska alebo v zahraničí a na zimu sa vracajú domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.