Pripomíname, že víťazom výberového konania, ktoré zorganizovalo Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR, sa stala Interaqua, s. r. o., Košice, ktorej základné imanie predstavuje podľa výpisu z obchodného registra jeden milión korún. Rozhodnutie výberovej komisie zatiaľ nepotvrdila Vláda SR, keďže o privatizácii Imuny doteraz nerokovala. O tom, ako aj o vyjadreniach poslanca Rusnáka, sme v našom denníku už informovali.
Podľa jeho slov by malo ísť o zodpovedné rozhodnutie Vlády SR a o istotu, že bude zachovaný výrobný program i terajšia zamestnanosť. Odmietol hodnotiť spoločnosť Interaqua a povedal, že nevie nič o jej spoločníkoch, či americkom partnerovi.
Aký je vlastne spomínaný americký partner firma PDC Partners International Inc. z Hartlandu, koľko vložil do spoločnosti, ako aj na ďalšie podrobnosti sme sa opýtali jedného zo spoločníkov firmy Interaqua Ľubomíra Solárika. Ten akékoľvek spochybňovanie amerického partnera odmietol. Ako nám potvrdil americký partner má desaťpercentný podiel, logicky teda vložil 100 tisíc korún. O jeho aktivitách sa môže každý dozvedieť z internetovej stránky. Špecializáciou PDC Partners International je však farmaceutická výroba.
"Partnerská firma je zameraná na projektovanie nemocníc, výstavbu počítačových tomografických jednotiek, magnetických rezonantov, kompletných zariadení na výrobu infúznych roztokov, to znamená s dodávkou na kľúč, ďalej zariadení na rozplňovanie vakcín, na výrobu krvných vakov a podobne. Vlastní tiež licenciu na technológiu Baxter, ktorú aj používa, a ktorá je vo svojej oblasti svetovou jednotkou. Sú to profesionáli v tejto oblasti," skonštatoval.
Spoločnosť Interaqua má, ako povedal, na prezentáciu svojho partnera množstvo materiálov na videokazetách, prospektoch, takže mylné informácie vie veľmi jednoducho vyvrátiť. Dodal, že sami nevychádzajú z údivu, čo všetko sa neoficiálne v kuloároch o celom procese privatizácie Imuny hovorí. Nechcel to však komentovať, pretože oficiálne nikto nič nenamietol. "Pokiaľ by bolo treba niektoré veci vysvetliť, sme samozrejme pripravení. Nevieme však 'odkiaľ vietor fúka'," povedal Ľ. Solárik.
Rôzne šuškandy k nám prichádzali aj na adresu niektorých miestnych spoločníkov. Toto komentoval slovami: "No comment."
Potvrdil, že zatiaľ nemajú nič isté, okrem toho, že sú víťazmi výberového konania. Ako povedal, privatizácia Imuny sa dostane na rokovanie vlády, keď to bude vláde vyhovovať. "Určili sme si isté podmienky, takže očakávame, že budú splnené zo strany vnútrorezortného oddlženia, lebo hlavne záväzky sú veľmi vysoké. To je proces, ktorý zrejme ešte potrebuje chvíľu dozrieť."
Celý proces privatizácie Imuny sa ťahá už vyše roka a zdá sa, že je veľmi komplikovaný. Zaujímalo nás preto, aké kroky podnikne Interaqua v tom prípade, že im to vláda neschváli.
"Už na to čakáme vyše roka a raz sme už stratili úverovú tranžu, ktorú sme mali pripravenú na investovanie v minulom roku. Pôvodná myšlienka Interaquy bola postaviť farmaceutickú fabriku na zelenej lúke, trošku užšie zameranú ako je terajší sortiment Imuny. Náš americký partner sa nás pýtal, prečo tak vehementne ideme do privatizácie Imuny, keď ponukový list informoval o záväzkoch v hodnote vyššej ako 450 miliónov korún. Vysvetlili sme mu to. S určitými výhradami to prijal a rozhodli sme sa, že do tej privatizácie pôjdeme. Máme poctivé zámery, ktoré sme verejne prezentovali v našom podnikateľskom pláne. Nemáme k tomu v tejto etape viac čo dodať. V prípade, že by sa proces privatizácie príliš zauzľoval, alebo prestal byť transparentný, vrátime sa k pôvodnej myšlienke. Keby sme postavili ten náš závod na zelenej lúke, tak nás vyjde o dvesto miliónov lacnejšie, čiže podozrievať nás z nejakých nekalých úmyslov je skutočne veľmi laické."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.