rok 2000, ktorú prerokovala mestská rada, podal správca mestských bytov Spravbyt, a. s., Prešov 356 nových návrhov proti neplatičom na okresný súd.
V tejto súvislosti stojí za zmienku, že prešovskí poslanci prijali kvôli problému neplatenia nájmov osobitné nariadenie. Obsahuje štyri možnosti riešenia, ktoré sa môžu realizovať spoločným nájmom bytu alebo obytnej miestnosti, výmenou bytov, odpredajom bytov tretej osobe a náhradným ubytovaním.
Ako sa pred časom vyjadril prednosta mestského úradu Eduard Stahovec, nariadenie má aj preventívny účinok, aby ľudia boli informovaní o tom, že v prípade neplatenia nájmu môže voči nim mesto podniknúť určité kroky. Povedzme troch neplatičov z jednoizbových bytov nasťahovať do jedného trojizbového a podobe. Ako sa však ukázalo, všetky doterajšie kroky mesta voči neplatičom sú neúčinné.
"Je to postavené na dohode," povedal zástupca prednostu mestského úradu Marián Eliáš na margo možností riešenia problému neplatičov podľa uvedeného nariadenia. Napríklad ak chce niekto získať byt od neplatiča, musí sa s ním dohodnúť, zabezpečiť mu náhradné ubytovanie a vyplatiť jeho dlhy, čo je pomerne zdĺhavý proces. Takto sa podarilo, podľa našich informácií, vybaviť problém asi desiatky neplatičov. Voči číslu 356, ktoré predstavuje nových neplatičov, je to však zanedbateľný počet.
"Mesto postupuje tak, že správca, teda Spravbyt najprv neplatiča vyzve. Príde prvá upomienka, potom druhá upomienka. Tak je občan predvolaný na pohovor a potom sa to už rieši súdnou cestou," ozrejmil postup vymáhania dlhov za nájom M. Eliáš, pričom dodal, že s niektorými občanmi sú napríklad dohodnuté splátkové kalendáre, a situácia sa tak rieši. Podľa jeho slov sa problém neplatičov bude dať promptnejšie riešiť po tom, čo sa ukončí odpredaj bytov, pretože bude mať za následok, že nebude zmiešané vlastníctvo (mestské a súkromné) jednotlivých bytoviek.
Pri pripomienkovaní nariadenia proti neplatičom padol návrh zverejňovať ich mená. Pri dnešnej ekonomickej situácii sa môže viacerým občanom stať, že nezaplatia včas nájom, avšak zverejňovať by sa, podľa vtedajších návrhov, mali iba mená tých občanov, ktorí nezaplatili ani korunu minimálne pol roka. Podľa M. Eliáša mesto zatiaľ s týmto riešením neuvažuje. Člen mestskej rady Stanislav Kahanec (KDH) si však myslí, že "keď nebudú právne problémy, bolo by veľmi vhodné riešiť to takouto cestou, teda zverejnením mien neplatičov". Podľa jeho slov je na prvom mieste osveta, ak však tá nezaberie, je potrebné pristúpiť k sankciám, ktoré nie sú v rozpore so zákonom.
Správa o riešení bytovej otázky ďalej uvádza, že v minulom roku sa uvoľnilo 25 bytov. Z toho po štyri garsónky a jednoizbové byty, päť dvojizbových bytov a 12 malometrážnych bytov. Deväť bytov bolo pridelených na základe poradovníka z roku 1996, ďalej mesto pridelilo jedenásť malometrážnych bytov. Na základe smernice primátora bol pridelený jeden služobný byt, jeden byt bol zas určený pre asananta z Východnej ulice. Mená nových nájomníkov mestských bytov v správe zverejnené nie sú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.