generálny prokurátor SR Milan Hanzel inicioval vytvorenie špeciálnej vyšetrovacej skupiny, ktorá sa bude prípadom zaoberať. Potvrdil to šéf trestného oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR Ivan Segeš. Uvedenú kauzu v súčasnosti preveruje odbor boja proti korupcii Prezídia PZ. Do včerajška však polícia nevzniesla v tomto prípade žiadne obvinenie voči konkrétnej osobe.
Podozrivým z údajného zneužívania finančných prostriedkov EÚ je podľa dostupných informácií bývalý riaditeľ odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolanda Tótha. Od víťazov tendrov mal inkasovať nemalé finančné prostriedky a údajne pre projekty financované z fondov EÚ uzatváral i kontrakty na zabezpečenie technickej asistencie s jemu blízkymi firmami. Takýmto spôsobom údajne neodôvodnene použil až 60 percent z približne troch miliárd Sk, ktoré Slovensku poskytla Európska komisia vo forme predvstupovej pomoci. Tá v tejto súvislosti vo štvrtok pozastavila schvaľovanie tendrov pre Slovensko.
Politické orgány HZDS a SNS posúdia na budúci týždeň, či podporia návrh nezávislého poslanca Roberta Fica na mimoriadne zvolanie schôdze Národnej rady SR. Jej jediným bodom by mal byť návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi v súvislosti so štvrtkovým rozhodnutím Európskej komisie o pozastavení tendrov.
SDĽ včera požiadala ostatných koaličných partnerov o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Koaličnej rady v pondelok kvôli pozastaveniu tendrov. Podpredseda ľavičiarov Braňo Ondruš zároveň odmietol možnosť odvolania vlády prostredníctvom mimoriadnej schôdze parlamentu, kým sa nevyčerpajú prostriedky na vyriešenie situácie v Koaličnej rade. Na mimoriadnom rokovaní Koaličnej rady chce SDĽ predovšetkým získať podrobné informácie o kauze. "Budeme žiadať od pána Hamžíka a možno aj ďalších ľudí vysvetlenie, čo sa stalo," povedal podpredseda SDĽ. Nekonkretizoval, či ľavičiari budú žiadať vicepremiérovu abdikáciu.
DS je presvedčená, že "po korupčnej afére s rozmermi a významom presahujúcim škandály bývalých ministrov Palacku alebo Černáka", by mal podpredseda pre európsku integráciu Pavol Hamžík sám zvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii. V parlamente občianski demokrati nepodporia prípadný návrh opozície na odvolanie vicepremiéra Hamžíka, ani návrh opozície na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Dzurindu.
DS včera vyjadrila údiv a pobúrenie nad tým, že aparát Úradu vládu pristúpil k odvolaniu a trestnému stíhaniu podozrivého Rolanda Tótha až po viac ako dvojročnom pôsobení. "Ešte zarážajúcejší je fakt, že jeho odhalenie nebolo výsledkom práce na to určených orgánov, ale vyplynulo z osobných a rodinných problémov tohto úradníka. Prinajmenšom z týchto škandalóznych skutočností je absolútne nevyhnutné vyvodiť aj politickú zodpovednosť," uvádza sa vo vyhlásení DS.
Podpredseda vlády pre európsku integráciu P. Hamžík nevidí dôvod, aby odstúpil z funkcie. Ako zdôraznil, k žiadnemu zastaveniu financií EÚ voči SR nedošlo a opatrenie EK sa týka len dočasného nepodpisovania zmlúv v rámci predvstupových programov. Hamžík očakáva, že opatrenie EK čoskoro zruší. Situácia na slovenskej politickej scéne je v tejto súvislosti preto podľa neho predramatizovaná. Reakcie niektorých predstaviteľov opozičných aj koaličných strán na svoje odstúpenie vníma ako súčasť predvolebného boja. "Zrejme sa skončila aj lojalita vládnej koalície," konštatoval.
Na margo žiadosti predsedu SDĽ Jozefa Migaša na zvolanie mimoriadnej Koaličnej rady na pondelok uviedol, že k zmrazeniu finančných prostriedkov EÚ pre Slovensko, o ktoré sa žiadosť opiera, nedošlo. Ako uviedol, v stredu bude na vláde pripravený záležitosť podrobne vysvetliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.