zdôvodňuje potrebami ekonomiky, ako aj snahou zvrátiť nepriaznivý demografický vývoj.
Podľa informácie Kataríny Onuschakovej z organizácie Translantion and Communication Service Canada so sídlom v Bratislave, v tomto roku je Kanada pripravená prijať približne 230 tisíc prisťahovalcov a pre najbližšie roky si vláda stanovila cieľ medziročne tento počet zvyšovať o 10 percent. V uplynulých dvoch rokoch sa stanovené kvóty nepodarilo naplniť, takže šance pre záujemcov, ktorí spĺňajú elementárne imigračné predpoklady, sú značne vysoké.
"Otvoriť dvere dokorán - ale zavrieť zadné vrátka je motto nového kanadského imigračného zákona, ktorý by mal vstúpiť do platnosti koncom leta. Jeho cieľom je zjednodušiť administratívny proces nadväzujúci na prisťahovalecké zákony. Ministerka pre imigračné záležitosti Elinor Caplanová si sľubuje od nové zákona predovšetkým to, že sprístupní Kanadu vysoko kvalifikovaným odborníkom a zneprístupní ju nežiadúcim kriminálnym živlom," uviedla Onuschaková.
Medzi novými prvkami navrhovaného zákona je zvýšenie vekovej hranice detí, ktoré sú považované za závislé od rodičov z 19 na 22 rokov, ďalej akceptovanie partnerských vzťahov rovnakého pohlavia pre účely imigrácie, vytvorenie novej kategórie pre tzv. „inland", teda žiadosti o trvalý pobyt, ktorá umožní manželom kanadských občanov, študentom a zahraničným pracovníkom v Kanade požiadať o trvalý pobyt. Aj naďalej však budú Kanaďania trvať na znalosti aspoň jedného oficiálneho jazyka, na vzdelanie, odbornú prax a dostatočné štartovacie finančné prostriedky.
"Úplne novým prvkom zákona je klauzula o postihu pre tých, ktorí sa do Kanady dostanú na základe nepravdivých údajov. Títo ľudia môžu byť zbavení práva na pobyt, dokonca i občianstva, ak sa preukáže, že vo svojej žiadosti uviedli nepravdivé údaje," konštatovala Onuschaková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.