Keď niečo povie, tak to musí byť
Ako prvá sa zoči voči magnetickej páske môjho diktafónu postavila ôsmačka zo Základnej školy na Krosnianskej ulici, Alena Tomčejová. Za základný cieľ si stanovila pomoc školám. Napríklad formou organizovania brigád a besied na zdravotné či iné témy, vrátane drog. Popritom by chcela aj: …zorganizovať športové alebo kultúrne podujatia, ktorých výťažok pôjde na konto študentského richtára. Pevná ruka Alene pri napĺňaní svojich cieľov určite nechýba: U nás na škole, keď ja niečo poviem, tak to musí byť! Zaujímalo nás preto, či si trúfa postaviť do pozoru i samotného primátora. No, primátor si odo mňa asi nenechá diktovať, ale aspoň porozprávať by sa s ním malo dať.
Jediná blondína sa rada nechá poučiť...
Flexibilita a odvaha sú zárukou úspechu, tvrdí druhá dievčina uchádzajúca sa o modrý talár, prváčka na Šrobárke, Silvia Orosová. Jej program začína snahou o organizovanie zábavných akcií, vrátane prvej Halloweenskej noci hrôzy. Od hororového mrazenia nie je ďaleko k strachu nad výberom vhodnej školy. Silviiným riešením je rovesnícka pomoc. V praxi to znamená, že uchádzači o štúdium by získali informácie priamo z prvej ruky, od starších kolegov. V Silviinom volebnom programe má svoje miesto i podpora nevšedných záujmov študentov v oblastiach umenia a športov, i takých: O ktorých sama neviem, no rada sa o nich nechám poučiť... Jej volebný program však nemá celkom statický charakter: Pre mňa je zbytočné spĺňať body vlastného programu, keď študentov zaujíma niečo iné. Silvia by ako richtárka rada podnietila spoluprácu so študentmi zahraničných škôl, kde by si mohli naši študenti overiť svoje jazykové schopnosti či spoznať nové kultúry. Záujem blonďatej kandidátky sa upiera i k nemým tváram: Posledným bodom je pomoc Slobode zvierat a iným organizáciám, ktoré sa starajú o tých, ktorí sa v našom svete sami o seba postarať nevedia.
Znížiť ceny lístkov na kultúrne a športové
podujatia
V poradí druhým reprezentantom Gymnázia na Šrobárovej ulici je Aurel Chamilla. Ten vníma študentského richtára ako osobu: …ktorá sa bude snažiť organizovať študentský život v Košiciach a pomáhať študentom. Základom bude prieskum medzi nimi. Nosným pilierom jeho kampane je snaha o zníženie cien lístkov pre študentov na rôzne kultúrne a športové podujatia: Keď sa mi to nepodarí pre všetkých študentov, chcel by som to realizovať formou odmeny pre najlepších študentov v ročníku. Bude však snaha zo strany organizátorov? Myslím, že áno. Lebo keď som bol v kine, bolo tam tridsať ľudí. Keby sa dala polovičná zľava, kino by sa naplnilo. Takéto zľavy majú podľa Aurela aj motivačný charakter: Zlepší sa prospech aj správanie študentov. Keď nie je motivácia, je to zbytočné. Od Aurela môžeme očakávať aj pokračovanie v projektoch terajšej richtárky.
O zvieratkách na maznanie a pozitívnom
rozvoji školy
Základná škola na Laca Novomeského 2 vyslala do finále environmentálne orientovanú kandidátku. Katarína Džunková si za prvoradú kladie otázku životného prostredia: V spolupráci so Spoločnosťou priateľov Zeme by som sa pokúsila o zavedenie separovaného zberu. Environmentálne myslenie by chcela podporovať aj organizovaním besied na školách. Popri záchrane planéty má pre Katku význam aj ľudský život. Preto by chcela zorganizovať zbierku na zakúpenie resuscitačného prístroja pre novorodencov. Zrejme najmilším bodom Katkinho volebného programu je vytvorenie takzvanej hladkajúcej zóny v Košickej ZOO: Bol by vyhradený priestor pre zvieratá, ktoré by neublížili človeku, človek by neublížil im a mohol ich tam pohladkať. Za zamyslenie stojí i Katkina posledná myšlienka. Zriadiť študentský parlament na školách, kde nie je. Väčší priestor pre študentov by totiž prispel k ...rozvoju školy v pozitívnom zmysle.
Nediskriminovať študentov - len 6 vyučovacích hodín denne
Ak by sme jednotlivým kandidátom dávali prívlastky, Vincent Gravecký, prvák Gymnázia na Opatovskej ceste, by bol určite najrevolučnejší. Na rozdiel od svojich protikandidátov totiž volá po systémových zmenách. Prvá sa dotýka pracovného času študentov, ktorý zákonník práce vymedzuje maximálne na 8,5 hodiny denne: Študenti sú 8-9 hodín denne v škole, prídu domov a musia sa ešte učiť. To považujem za ich diskrimináciu. Vo volebnom programe však načrtnutie problému nestačí: Vypracoval som aj riešenie. Predĺžiť prázdniny asi na tri mesiace, pridať ďalší rok. Roztiahnuť učivo. Nanajvýš šesť vyučovacích hodín. Viem, že študentský richtár toto nemôže vyriešiť, môže len poukázať na tento problém. Okrem revolučných myšlienok sa Vincentov volebný program zaoberá aj pokračovaním v práci doterajších richtárov. Posledným bodom je podpora legálnych činností grafiťákov ako novodobej formy umenia.
Viesť talentovaných študentov
Vladimír Hajduček, žiak ZŠ Bernolákova, postúpil do finále z pozície náhradníka. O svojom prípadnom pôsobení na poste richtára nám povedal: Chcem sa zamerať na pomoc mládeži a deťom. Chcel by som dať zrekonštruovať alebo postaviť nové ihriská pre deti. Potom chcem na školách zaviesť besedy pre záškolákov, čo ešte nemajú vek na to, aby mohli chodiť za školu a fajčiť. Ďalej by som chcel organizovať športové olympiády… Vlado by rád rozšíril i jazykové možnosti na školách. Na svoje by si však prišli aj hudobne nadaní jednotlivci: Keď má niekto nadanie, mal by ísť do školy a tam mať ľudí, ktorí by ho viedli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.